بایرن مونیخ در دیدار مقابل بایرلورکوزن برای پنجمین مرتبه متوالی در این فصل با وجود به ثمر رساندن گل اول موفق به کسب سه امتیاز نشد. دلایل چنین عدم ثباتی را باید در ضعف دفاعی تیم و افکار سرمربی جستجو نمود.

نیکو کواچ سرمربی بایرن مونیخ بعد از شکست 1-3 مقابل بایرلورکوزن تلاش کرد برای زنده نگه داشتن امید به آینده، مقایسه ای با گذشته های دور انجام دهد. وی در این زمینه گفت "سال 2001 تکلیف قهرمانی بوندس لیگا در آخرین ثانیه های بازی هفته آخر به نفع بایرن مونیخ تغییر پیدا کرد." این طور به نظر می رسد که این سرمربی کروات با وجود هفت امتیاز اختلاف با دورتموند صدرنشین، همچنان به قهرمانی در رقابت های این فصل بوندس لیگا اعتقاد دارد.

با نگاهی دقیق تر به سال 2001 می توان متوجه شد که در آن زمان هیچ گونه سیستم کمک داور ویدئویی با دقتی بسیار بالا در آفسایدگیری وجود نداشت. سال 2001 در بوندس لیگا هیچ یک از رقبای بایرن مونیخ فوتبالی تهاجمی و شجاعانه به غیر از شالکه هوب استیونس ارائه نمی داد. سال 2001 تقویم دیدارهای بایرن مونیخ چندان شلوغ نبود و تیم نیازمند برخورداری از کادری گسترده نبود. سال 2001 فوتبال به پیچیدگی امروز نبود و سیستم بازی تیم ها بر مبنای پرسینگ شدید، ضدحملات هدف دار و تغییر سریع منطقه بازی بنا نشده بود. به همین دلیل بسیاری از هواداران بایرن مونیخ بر خلاف نیکو کواچ به تکرار شرایطی همانند اتفاقات انتهای فصل 2000/01 که به قهرمانی بایرن مونیخ انجامید، چندان امیدوار نیستند.

دوئل قهرمانی در سال 2019 بین بایرن مونیخ و رقیب سرسختش دورتموند برقرار است. تیمی که موفقیت خود در این فصل را مدیون تصمیمات و سیاست های درستی است که در چند فصل اخیر دنبال کرده، اتفاقی که هرگز در بایرن مونیخ آن طور که لازم بوده، رخ نداده است. چنین اختلافی در چیدمان دو تیم در دیدارهای این هفته از رقابت های بوندس لیگا نیز به طور واضحی قابل رویت بود و بار دیگر به اثبات رسید که دورتموند به خوبی موفق به تغییر نسل بازیکنان کادر خود شده در حالی که مونیخی ها همچنان درگیر چنین واقعیتی هستند. در کادر دورتموند برای بازی مقابل آینتراخت فرانکفورت برای چندمین هفته متوالی خبری از مارسل اشملتزر، کاپیتان فصل های گذشته این تیم نبود. میشائیل تسورک مدیر ورزشی دورتموند در توجیه غیبت دوباره اشملتزر گفت که دورتموند از کادر بازیکنان با کیفیتی برخوردار است و سرمربی تیم برای انتخاب چیدمان اصلی تیم هر هفته با چالشی بزرگ روبرو است. نیکو کواچ بر خلاف سرمربی دورتموند با چنین چالشی در بازی مقابل بایرلورکوزن مواجه نبود، چون رناتو سانچز، سرژ گرنابری و آلفونسو دیویس در حال حاضر تنها بازیکنان هجومی سالم کادر بایرن مونیخ هستند و ساندرو واگنر مهاجم ذخیره تیم نیز در فرصت نقل و انتقالات زمستانی به یک باشگاه چینی پیوسته است. البته وی در صورت ماندن در مونیخ نیز هرگز به گزینه ای قابل اعتماد برای نیکو کواچ تبدیل نمی شد.

 

البته این موضوع به این معنی نیست که مونیخی ها از توان لازم برای گلزنی برخوردار نیستند. گل بایرن مونیخ در دیدار مقابل بایر لورکوزن از روی بازی سازی متس هوملس و سانتر توماس مولر به ثمر رسید، بازیکنی که فصل گذشته نیز آمار بیشترین پاس گل رقابت های بوندس لیگا را به خود اختصاص داده بود. لئون بایلی اما به زیبایی از روی یک ضربه ایستگاهی موفق به ثمر رساندن گل تساوی لورکوزنی ها شد، بازیکنی که سران بایرن مونیخ در تابستان گذشته نسبت به جذب وی علاقه نشان داده بودند. در ادامه بازی نیز دفاع بایرن مونیخ در مقابل حملات سریع و خلاقانه شاگردان پیتر بوش حرفی برای گفتن نداشت. دورتموندی ها نیز در دیدار مقابل آینتراخت فرانکفورت از سمت چپ میدان و از سوی رافائل گوئررو (جانشین مارسل اشملتزر) موفق به پایه گذاری تنها گل خود شدند.

عدم ثبات، ویژگی اصلی بایرن مونیخ کواچ

در روزهای آتی مانوئل نویر، فرانک ریبری، تیاگو آلکانتارا و آرین روبن بازیکنان مصدوم بایرن مونیخ به کادر این تیم اضافه خواهند شد و مونیخی ها خواهند توانست در روز خوب خود تیمی فوق العاده را تشکیل دهند، اما در طول یک فصل چطور؟ یاشوا کیمیش قبل از شروع دور برگشت از رقابت های این فصل بوندس لیگا به هم تیمی های خود اخطار داده بود: "ما اجازه تکرار اشتباهات گذشته را نداریم." اما در بازی مقابل بایرلورکوزن بار دیگر چنین اتفاقی روی داد تا به طور واضحی نشان داده شود که عدم ثبات به ویژگی اصلی بایرن مونیخ در این فصل تبدیل شده است. شاگردان نیکو کواچ در دیدار مقابل بایرلورکوزن برای پنجمین مرتبه در رقابت های این فصل با وجود زدن گل برتری موفق به کسب سه امتیاز در انتهای دیدار نشدند که این واقعیت نشانگر این موضوع است که کادر بایرن مونیخ از انعطاف پذیری تاکتیکی کافی برای بازی در مقابل تیم های سطح بالا برخوردار نیست. خود نیکو کواچ نیز بعد از بازی مقابل بایرلورکوزن از این مسئله ناراضی بود. البته انتظار می رود که نیکو کواچ به عنوان سرمربی و مسئول مسائل تاکتیکی تیم می بایست متوجه ضعف و عدم ثبات تیم در بخش دفاعی شده باشد.

 

میشائیل بالاک ستاره سابق بایرن مونیخ اما عدم انگیزه بازیکنان تیم را مهمترین مشکل تیم می داند:

“ بایرن مونیخ بعد از شش قهرمانی متوالی با کاهش انگیزه بازیکنان خود مواجه شده و برای بازگشت به مسیر موفقیت و سطح قابل قبول با مشکل بسیار بزرگی در این زمینه مواجه است.
 

از نظر کاپیتانو اما افت عملکرد بایرن مونیخ در این فصل فرآیندی به طور کامل طبیعی است:

“ تیم در حال تغییری انقلاب گونه است و بی تردید به همین دلیل مونیخی ها در حال حاضر نمی توانند در سطح کیفی بالایی حضور داشته باشند.
 

این سطح کیفی بالا در حال حاضر مهم تر از هر زمان دیگری است، چون در صورت نرسیدن بایرن مونیخ به سطح کیفی مورد نظر تا دو هفته آتی، ضمن افزایش یافتن فاصله امتیازی با دورتموند در بوندس لیگا، این تیم در مصاف با هرتا برلین در رقابت های DFB Pokal و همچنین رویارویی با لیورپول در رقابت های لیگ قهرمانان اروپا نیز با مشکل بزرگی مواجه خواهد شد و اولین فصل حضور نیکو کواچ بر روی نیمکت مربیگری بایرن مونیخ می تواند به فصلی فاجعه بار تبدیل شود.

 

از وب سایت روزنامه Süddeutsche

منبع
برچسب ها: مقالات
دیدگاه ها
Great Kahn 2 سه شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۲۰
امسال سال بایرن نیست و البته داریم چوب تصمیمات غلط همه ی این چند سال اخیر سران بی کفایت بایرن رو میخوریم. از کنار گذاشتن هاینکس کبیر در سال ۲۰۱۳ تا جذب اون کچله و بعدش آنجلوای بگیرید تا فروش کروس و مانزوکیچ و عدم جذب ستاره ی مناسب حایجدر سطح بوندسلیگا. امسال بایرن یک رکورد منفی در ناکامی های متوالی در همه ی جامها رو تجربه خواهد کرد و من به شخصه فقط کورسوی امیدی به دی اف بی پوکال(جام حذفی) دارم و نه بیشتر. لطفا اگر منفی میزنید دلیل هم بباورید.
برای ارسال دیدگاه، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام نمایید.