با وجود گذشت بیش از هشت ماه از حضور نیکو کواچ بر روی نیمکت مربی گری بایرن مونیخ، وی هنوز نتوانسته موقعیت خود را در این تیم تثبیت نماید و همچنان از جایگاه چندان مستحکمی در این باشگاه برخوردار نیست.

در تابستان آتی مونیخی ها بر طبق ادعاهای اولی هونس شاهد تغییرات وسیعی خواهند بود و قدمی بزرگ به سوی آینده برخواهند داشت. حال باید سران مونیخی این پرسش را از خود بپرسند که آیا نیکو کواچ سرمربی مناسبی برای پیشبرد این تغییرات خواهد بود؟


شاید تعداد اندکی از طرفداران بایرن مونیخ فراموش کرده باشند که نیکو کواچ چگونه در نوزدهم ماه می سال 2018 و در دیدار نهایی DFB Pokal به عنوان سرمربی آینتراخت فرانکفورت با ایده های شجاعانه خود موفق به شکست دادن بایرن مونیخ و یوپ هاینکس، سرمربی این تیم شد. سرمربی بزرگی که بعد از فتح سه گانه در سال 2013 به محبوبیتی بی نظیر در بین هواداران بایرن مونیخ دست یافته است. نیکو کواچ که خود بعد از این بازی فراموش نشدنی جانشین یوپ هاینکس بر روی نیمکت مربی گری بایرن مونیخ شد هنوز از سوی بخش بزرگی از هواداران این تیم پذیرفته نشده و هرگز موفق به دستیابی به محوبیت لازم در آلیانز آرنا نگردیده است.

این سرمربی کروات همچنان در حال نبرد برای رسیدن به جایگاهی مستحکم در مونیخ است و بی تردید ناکامی وی در این واقعیت را می توان در نحوه بازی مونیخی ها در این فصل و بحران بزرگ این تیم در پاییز گذشته جستجو کرد. با وجود اینکه بایرن مونیخ در هفته های اخیر نتایج امیدوار کننده ای کسب کرده و در هر سه رقابت هنوز می توان شانسی برای قهرمانی مونیخی ها متصور بود، اما این پرسش مطرح می شود که نیکو کواچ در این فصل و حتی فصل آتی چگونه و با ارائه چه نوع فوتبالی می تواند عنوانی برای بایرن مونیخ به ارمغان بیاورد؟

از فلسفه فوتبال مالکانه مورد نظر پپ گواردیولا و فوتبال تهاجمی یوپ هاینکس سرمربیان سابق بایرن مونیخ، چیز زیادی در این تیم قابل مشاهده نیست و می توان از فقدان زیبایی فوتبال بایرن مونیخ در این فصل به عنوان مشکلی بزرگ نام برد که به خوبی در نحوه نتیجه گیری این تیم خود را نمایان کرده است. مونیخی ها از زمان به خدمت گرفتن نیکو کواچ به عنوان سرمربی در هر بازی به طور میانگین موفق به ثبت 2.29 امتیاز شده اند، در حالی که پپ گواردیولا و یوپ هاینکس به ترتیب با ثبت 2.41 و 2.49 امتیاز در هر بازی آمار به مراتب بهتری در این زمینه از خود در مونیخ بر جای گذاشته اند.

نیکو کواچ به دنبال ارتقای بازی مونیخی ها

در بوندسلیگا مونیخی ها توانسته اند با وجود عدم ارائه بازی های زیبا و قانع کننده، اختلاف خود را با دورتموند صدرنشین به 3 امتیاز کاهش دهند، اختلافی که حتی در مقاطعی از فصل به 9 امتیاز نیز رسیده بود. حال این پرسش مطرح می شود که آیا بردهای اقتصادی در مقابل تیم هایی نظیر آوگزبوگ، هرتابرلین و نورنبرگ برای مونیخی ها که خود را با غول های بزرگ فوتبال اروپا نظیر رئال مادرید، بارسلونا، منچسترسیتی و پاری سن ژرمن می سنجند، راضی کننده است؟ یاشوا کیمیش بعد از برد مقابل هرتابرلین در این زمینه گفت: "در دور رفت اگر ما چنین نمایشی داشتیم به احتمال زیاد نمی توانستیم برنده دیدار باشیم." اما کواچ چه تغییری در تیمش به وجود آورده که نتیجه گیری این تیم نسبت به دور رفت با پیشرفت مواجه شده و بهبود یافته است؟ کیمیش در پاسخ به این پرسش گفته است:

“ اندکی شانس به ما رو کرده و از طرفی دیگر همه ما به خوبی می دانیم که دیگر اجازه انجام هیچ گونه سهل انگاری یا اشتباهی را نداریم.
 

در مقایسه با بازی های دور رفت در واقع هیچ گونه پیشرفتی در نحوه بازی مونیخی ها قابل تشخیص نیست و شانس داشتن و اشتباه نکردن را می توان از دلایل اصلی نتیجه گیری بهتر مونیخی ها دانست. به عبارتی دیگر یاشوا کیمیش به طور غیر مستقیم ایراداتی که از نحوه سرمربی گری نیکو کواچ و عدم توانایی وی در ایجاد تغییری مثبت در نحوه بازی مونیخی ها در مطبوعات آلمانی دیده می شود را تایید می کند. به ادعای اکثر منتقدین و کارشناسان فوتبال آلمان از زمان حضور کواچ در آلیانز آرنا پیشرفت ملموسی در روش بازی بایرن مونیخ دیده نشده و وی در ارتقای سطح فوتبال این تیم ناکام بوده است. علاوه بر این کواچ همواره از یک برنامه خاص پیروی می کند و در صورت بروز مشکلی در جریان بازی وی از برنامه دیگری برای هدایت تیم و تغییر روند دیدار به نفع بایرن مونیخ برخوردار نیست. این نقطه ضعف حتی در رویارویی با تیم های ضعیف تر نیز مشاهده شده است. با این وجود چندان قابل تشخیص نیست که فلسفه فوتبالی نیکو کواچ این گونه است یا اینکه بایرن مونیخ با هدایت این سرمربی کروات در حال پشت سر گذاشتن پروسه ای است که آثار آن از بیرون باشگاه چندان قابل رویت نیست.

 

انقلاب بایرن مونیخ در تابستان؛ بدون کواچ یا با کواچ؟

بر طبق ادعای اولی هونس رئیس باشگاه بایرن مونیخ، این تیم در تابستان 2019 سرمایه گذاری فراوانی در بازار نقل و انتقالات خواهد داشت و شاهد تغییرات بسیار گسترده ای در کادر خود خواهد بود و پروسه تغییر نسل بازیکنان این تیم وارد مهمترین مرحله خود خواهد شد. اما بی تردید سران مونیخی قبل از تصمیم گیری در خصوص جذب بازیکنان جدید، این پرسش را از خود داشته اند که آیا باید برداشتن چنین قدم مهمی به سوی آینده باشگاه با هدایت نیکو کواچ صورت گیرد؟ طبق اظهارات اولی هونس و سایر سران بایرن مونیخ به نظر، آنها برای ورود به آینده به نیکو کواچ اعتماد کامل دارند و وی را  مربی آینده باشگاه می دانند.

با این وجود این سرمربی کروات برای اثبات درستی تصمیم سران بایرن مونیخ در خصوص اعتماد به وی، تا انتهای فصل از فرصت مناسبی برخوردار است. در صورتی که وی در بازی برگشت مقابل لیورپول از رقابت های لیگ قهرمانان اروپا از کسب نتیجه لازم باز بماند و در بوندس لیگا نیز رقابت بر سر قهرمانی را به دورتموند واگذار کند، بی تردید باز هم علامت سوال های فراوانی در جلوی اسم کواچ قرار خواهد گرفت. اما اگر وی بتواند این فصل را با موفقیتی نسبی به پایان رساند، از شانس هدایت کردن بایرن مونیخ و رقم زدن انقلابی بزرگ در این تیم برخوردار خواهد بود و بایرن مونیخ با هدایت این سرمربی کروات و فلسفه فوتبالی نامشخص او وارد دوران جدیدی در تاریخ درخشانش خواهد شد.

از وب سایت Eurosport آلمان

منبع
برچسب ها: نیکو کواچ مقالات
دیدگاه ها
die mannschaft 1 پنجشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۰۶
مرتب دارن از انقلاب صحبت میکنن ولی در واقع دارن به تیم دیگه واسه 10 ساله آینده میبندن . هوینس و رومنیگه میخوان با خرید چند بازیکن جوان و آینده دار تو پستهای کلیدی فشاری که روشون هست رو کم کنن.وقتی بحث از انقلاب میشه باید دید چه کسی یا کسایی دارن مدیریتش میکنن.شما فکر کنید دو یا سه سال دیگه تیم نتیجه نگیره و نیاز باشه تو یه پست بازیکن جدیدی خریداری بشه باز برمیگردیم به همون داستان قدیمی رومنیگه و هوینس که وقتی از خریدهای بزرگ حرف میزنن نه درباره ی خرید بازیکنهای بزرگ مثله هازارد یا هری کین و ... که درباره بازیکنهای با سطح پایینتر و قیمت پایینتر هم تعلل میکنن و همینکه بتونن تیتر چند تا روزنامه یا سایت خبری باشن براشون کافیه .با اینکه مدیران بایرن تو این چند سال خیلی برای تیم زحمت کشیدن ولی باید یه به روز رسانی تو تفکرات مدیران یا خوده مدیران تیم صورت بگیره وگرنه هر مربی با فلسفه ی این دو عزیز به مشکل برمیخوره
برای ارسال دیدگاه، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام نمایید.