با کنار گذاشته شدن هوملس، بواتنگ و مولر از تیم ملی آلمان، ساختار این تیم بی تردید دستخوش تغییراتی اساسی خواهد شد و ابهامات و پرسش های فراوانی در زمینه آینده مانشافت بعد از این تصمیم جنجالی یواخیم لوو به وجود آمده است.

آینده برای تیم ملی آلمان کمتر از ده روز دیگر در شهر وولفسبورگ شروع خواهد شد، جایی که شاگردان یواخیم لوو در دیداری دوستانه به مصاف صربستان خواهند رفت تا اولین نود دقیقه خود در دورانی جدید را تجربه کنند. در واقع اولین دیدار ژرمن ها در سال 2019 میلادی در بیستم ماه مارس به اولین بازی مانشافت بدون حضور ژروم بواتنگ، متس هوملس و توماس مولر در کادر تیم بدل خواهد شد. یواخیم لوو سرمربی آلمان ها روز جمعه آتی نفرات مورد نظر خود جهت رویارویی مقابل صربستان و همچنین دیدار مقابل تیم ملی هلند در شهر آمستردام از بازی های مرحله انتخابی رقابت های یورو 2020 را معرفی خواهد کرد. این یادداشت به بررسی مهمترین پرسش هایی که در خصوص آینده تیم ملی آلمان به وجود آمده و همچنین پیامدهایی که این تصمیم غافلگیرکننده و رادیکال یواخیم لوو به همراه خواهد داشت، می پردازد.

 

آیا کنار گذاشتن توماس مولر زود نبود؟

بسیاری از دوستداران فوتبال آلمان از تصمیم یواخیم لوو در زمینه پایان بخشیدن به بازی های ملی توماس مولر شگفت زده شده اند. با وجود اینکه این ملی پوش مونیخی در رقابت های یورو 2016 و همچنین جام جهانی 2018 عملکرد بسیار ضعیفی از خود به نمایش گذاشت، اما در بوندس لیگا نشان داده که همچنان مهره قابل اعتمادی است. به خصوص وی در دو دیدار اخیر بایرن مونیخ در مقابل مونشن گلادباخ و وولفسبورگ خوش درخشیده و حتی موفق به گلزنی نیز شده است. مولر بی تردید در پست هافبک نفوذی مرکزی و در پشت مهاجم اصلی تیم می تواند همچنان تاثیرگذار باشد.

توماس مولر با 29 سال سن از مارکو رویس جوان تر است و در دوران حضور خود در میادین فوتبال با مصدومیت چندان سنگینی مواجه نشده است و به نظر همچنان از شرایط لازم جهت حضور در سطح بالای فوتبال در سال های آتی برخوردار است. مولر همچنین از رابطه بسیار خوبی با نسل بازیکنان جوان تر مانشافت برخوردار است و می توانست به رهبری قابل اعتماد برای آنها تبدیل شود، اتفاقی که یواخیم لوو با تصمیم خود از آن چشم پوشی نمود.

 

آیا احتمال بازگشت بواتنگ، مولر و هوملس به مانشافت در صورت تغییر سرمربی تیم وجود دارد؟

اینکه یواخیم لوو قبل از رقابت های یورو 2020 از سمت خود کناره گیری کند و یا از سمت خود اخراج شود به نظر چندان محتمل نیست. اما گر بعد از رقابت های یوروی پیش رو به هر دلیلی سرمربی جدیدی برای مانشافت انتخاب گردد و بخواهد این سه بازیکن را به تیم ملی آلمان برگرداند، به احتمال فراوان درخواست وی با شکست مواجه خواهد شد. برای این سه بازیکن واضح است که نسلی جدید می بایست برای ژرمن ها افتخار آفرینی کند، ضمن اینکه آنها در صورت بازگشت به مانشافت در صورت نتیجه نگرفتن تیم مقصران اصلی قلمداد خواهند شد. علاوه بر این تصمیم اخیر یواخیم لوو برای آنها بسیار گران تمام شده و به غرور آنها خدشه وارد کرده و به این دلیل آنها دیگر هرگز تمایلی برای بازگشت به مانشافت نخواهند داشت. از سوی دیگر راینهارد گریندل رئیس فدراسیون فوتبال آلمان و الیور بیرهوف مدیر تیم ملی این کشور نیز در روزهای اخیر تصمیم یواخیم لوو را در راستای تغییری بزرگ، منطقی  ارزیابی کرده و آن را تزلزل ناپذیر دانسته اند و به این ترتیب هر گونه تلاش برای بازگرداندن این مثلث مونیخی به مانشافت مغایر با ادعای سران فدارسیون فوتبال آلمان خواهد بود.

چرا تصمیم یواخیم لوو شامل مانوئل نویر و تونی کروس نشده است؟

نویر و کروس به همراه یولیان دراکسلر تنها بازماندگان تیم فاتح جام جهانی 2014 هستند. مانوئل نویر در حال حاضر به عنوان کاپیتان تیم ملی آلمان مهره ای فوق العاده مهم برای یواخیم لوو محسوب می شود و سرمربی ژرمن ها به حضور چنین بازیکن با تجربه ای در کادر خود نیاز دارد. البته در دوران جدید مانشافت به احتمال فراوان شرایط برای نویر نیز اندکی متفاوت خواهد شد، چون وی که تا کنون به عنوان سنگربان اصلی مانشافت از جایگاه مستحکمی در ترکیب آلمان برخوردار بوده، از این به بعد بنا بر ادعای یواخیم لوو برای قرار گیری در درون دروازه مانشافت می بایست وارد رقابت سنگینی با مارک آندره تراشتگن شود. تراشتگن که از ماه ها پیش در درون دروازه بارسلونا عملکرد خیره کننده ای از خود ارائه داده، پیش از این خواستار ایجاد تغییراتی در پست دروازه بانی تیم ملی آلمان شده و اعلام کرده بود که فشار را بر نویر افزایش خواهد داد. یواخیم لوو در این زمینه گفته است:

“ من سال گذشته گفتم که در حال حاضر مانوئل نویر دروازه بان اصلی تیم است، چون وی کاپیتان است. در سال جاری اما ما شروع جدید و کوچکی را خواهیم داشت و  تراشتگن نیز از شانس حضور در بازی های انتخابی یورو برخوردار خواهد بود. در نهایت تنها عملکرد این دو برای تصمیم گیری در زمینه شماره یک تیم به حساب خواهد آمد.
 

تونی کروس اما از سوی یواخیم لوو به عنوان فرمانده تیم دیده می شود. این بازیکن 29 ساله بعد از پشت سرگذاشتن یک جام جهانی فاجعه بار، هم اکنون نیز در حال پشت سر گذاشتن دورانی بحرانی در رئال مادرید است و در این فصل چندان عملکرد قابل قبولی نداشته است. با این وجود وی همچنان از اعتماد کامل یواخیم لوو برخوردار است. سرمربی ژرمن ها همچنین معتقد است که سایر هافبک های جوان تیم نظیر کای هاورتز 19 ساله با بازی در کنار تونی کروس می توانند آموزش ببینند و پخته تر شوند.

چه کسانی در خط دفاعی مانشافت قرار خواهند گرفت؟

با کنار گذاشته شدن هوملس و بواتنگ، ژرمن ها دو مدافع با تجربه و با کیفیت خود را از دست خواهند داد و حال یواخیم لوو می بایست خط دفاعی مانشافت را از نو بازسازی نماید. بی تردید نیکلاس زوله رئیس جدید خط دفاعی تیم خواهد بود. این بازیکن 23 ساله از زمان ترک هوفنهایم و پیوستن به بایرن مونیخ پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته، هر چند در بازی های اخیر اشتباهاتی نیز از وی سر زده و عملکرد بهینه ای از خود ارائه نداده است. با این وجود زوله از قدرت رهبری، مقبولیت و محبوبیت خوبی برخوردار است و در سال های اخیر در ترکیب بایرن مونیخ به طور مرتب حضور در رقابت های لیگ قهرمانان اروپا را نیز تجربه کرده است.

اینکه کدام بازیکن زوج زوله را در قلب خط دفاعی تیم تشکیل خواهد داد، چندان مشخص نیست. برای چنین پستی آنتونیو رودیگر 26 ساله از چلسی و یاناتان تاه 23 ساله از بایرلورکوزن از شانس های خوبی برخوردار هستند. ضمن اینکه از تیلو کرر بازیکن 22 ساله تیم پاری سن ژرمن نیز نمی توان به آسانی چشم پوشی کرد. از وی علاوه بر قرار گرفتن در عمق خط دفاعی می توان در کناره ها نیز بازی گرفت. تیلو کرر زیر نظر توماس توخل عملکرد قابل قبولی داشته و هر روز در پاریس از شانس تمرین با بازیکنان بزرگی نظیر نیمار و ام باپه برخوردار است. یواخیم لوو به این مدافع سابق شالکه اعتماد کامل دارد و در خصوص وی گفته است:

“ برای کرر می توان پیشرفتی همانند ژروم بواتنگ در سال های پیش متصور بود.

 

در سایر پست های تیم کدام بازیکنان از شانس بیشتری برخوردار خواهند بود؟

کای هاورتز از بایرلورکوزن در پست هافبک میانی و کارگردان تیم می تواند به ستاره سال های آینده مانشافت بدل شود. لئون گورتسکا نیز به احتمال فراوان از این به بعد از سوی یواخیم لوو بیشتر در خط میانی مانشافت به بازی گرفته خواهد شد. این هافبک 24 ساله از زمان حضور در بایرن مونیخ پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته و در امر گل زنی نیز خود را موفق نشان داده است. در بخش تهاجمی بی تردید لروی سانه از منچسترسیتی، سرژ گنابری از بایرن مونیخ (هر دو 23 ساله) و مارکو رویس 29 ساله از دورتموند مسئولیت بیشتری بر عهده خواهند گرفت و در پست مهاجم مرکزی نیز تیمو ورنر 23 ساله از لایپزیش از جایگاه مستحکمی برخوردار است. البته از بازیکن باکیفیتی نظیر یولیان برانت 22 ساله هافبک تهاجمی بایرلورکوزن نیز نمی توان به راحتی عبور کرد و بی تردید وی نیز نقشی در ایده های تهاجمی یواخیم لوو خواهد داشت.

رهبری تیم به کدام بازیکنان محول خوهد شد؟

بی تردید با کنار گذاشته شدن بازیکنانی نظیر هوملس، مولر و بواتنگ در زمینه رهبری مانشافت در داخل میدان جای خالی بزرگی ایجاد خواهد شد و به همین دلیل نقش بازیکنانی نظیر نیکلاس زوله، یاشوا کیمیش و حتی تیمو ورنر در سلسه مراتب جدید تیم پررنگ تر خواهد شد. بایرن مونیخ با وجود کنار گذاشته شدن این مثلث با تجربه با حضور پنج بازیکن در کادر مانشافت همچنان از محوری قدرتمند و تاثیرگذار برخوردار است و حتی با اضافه شدن احتمالی برخی ملی پوشان جوان دیگر به کادر این تیم در تابستان آینده، امکان قدرت گرفتن هر چه بیشتر محور مونیخی تیم ملی آلمان نیز قابل تصور است.

 

از وب سایت روزنامه آلمانی Die Welt

منبع
برچسب ها: توماس مولر متس هوملس ژروم بواتنگ یواخیم لو تیم ملی آلمان
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام نمایید.