با شروع فصل جدید بوندس‌لیگا، فوتبالدوستان سراسر دنیا بار دیگر شاهد لیگی علاقه‌مند به پرورش استعدادهای جوان و تیم‌هایی با تماشاچی‌های پرتعداد و متعصب خواهند بود و اگر شگفتی بزرگی رخ ندهد، بایرن مونیخ برای کسب هفتمین قهرمانی پیاپی لیگ تلاش خواهد کرد.

به عقیده‌ی بسیاری از کارشناسان و ناظرین مشکل اصلی و آشنای بوندس‌لیگا دقیقاً از همین نقطه آغاز می‌شود. پایین بودن شدت رقابت به خصوص در بالای جدول به مشکل بزرگ بوندس‌لیگا تبدیل شده است. مزیت‌های ورزشی و اقتصادی بایرن مونیخ، این تیم را چنان از سایر باشگاه‌های آلمانی متمایز کرده که بحث اصلی در فوتبال آلمان در واقع این است که آیا بایرن مونیخ خوب بازی کرده و در ماه مارس قهرمانی را جشن می‌گیرد یا اینکه بد بازی کرده و در ماه مه، جام قهرمانی بوندس‌لیگا را بالای سر می‌برد؟ حتی دربی کلاسیک فوتبال آلمان بین بایرن مونیخ و بوروسیا دورتموند دیگر رنگ و بوی همیشگی را ندارد. چرا که زردپوشان دورتموند معمولاً در جدول آنقدر از بایرن عقب هستند که بازی آنها کمتر هیجانی برمی‌انگیزد.


اما اشتباه نکنید، بوندس‌لیگا یک لیگ فوق‌العاده است. لیگی که به فوتبالیست‌ها و مربیان جوان فرصت می‌دهد، فضای ورزشگاه‌هایش خاص و فوق‌العاده است و تیم‌هایش از تکنیک‌های مربی‌گری بی‌نظیری استفاده می‌کنند. بنابراین، انتقادها نه از کلیت بوندس‌لیگا به عنوان لیگی پویا و پرشور بلکه از مشکل تک‌قطبی شدن این لیگ است.


آلمان در واقع تنها یک تیم بزرگ دارد. با اینکه بوروسیا دورتموند در سالهای اخیر بسیار تلاش کرده تا خود را به عنوان دومین تیم بزرگ آلمان جا بیندازد ولی بیش از هر چیز ناتوانی زردپوشان دورتموند در حفظ و نگهداری استعدادهای خود، مانع از رسیدن آنها به این هدف شده است. از سوی دیگر، شالکه، لورکوزن و گلادباخ هم آنچنان پر فراز و نشیب بوده‌اند که نمی‌توان از آنها با عنوانی فراتر از تیم‌های بالاتر از حد متوسط یاد کرد. تیم‌هایی که حضورشان در اروپا به ندرت اتفاق می‌افتد. به جز این چند تیم، مابقی تیم‌های بوندس‌لیگا عملاً فقط برای ماندن در این لیگ و سقوط نکردن تلاش می‌کنند.

 

مگر آنکه هر از چند گاه تیمی مثل لایپزیش ظاهر شده و با صعود شگفت‌انگیز خود، اهمیت این موضوع را به باشگاه‌های دیگر آلمانی یادآوری کند. ولی با اینکه رویکرد مالی لایپزیش بسیاری از دیگر باشگاه‌ها را وسوسه کرده اما این رویکرد نمی‌تواند پاسخی برای معمای لاینحل رقابت سطح بالا در بوندس‌لیگا باشد. تغییر مورد نیاز است ولی دگرگونی کامل و ناگهانی مشکلات بوندس‌لیگا را تنها بیشتر از این خواهد کرد چرا که می‌تواند نقاط مثبت و مزایای این لیگ را هم کمرنگ کند. اگر رویکرد لایپزیش توسط تیمهای دیگر آلمانی دنبال شود روح و فرهنگ فوتبالی آلمان به مرور زمان نحیف و نحیف‌تر شده و از این لیگ پرشور تنها کسب و کاری اقتصادی باقی می‌ماند که هدفش چیزی جز کسب سود برای سرمایه‌گزاران بزرگ نخواهد بود.

منبع
برچسب ها: بوندسلیگا مقالات
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام نمایید.