بزرگترین سایت خبری بایرن مونیخ در ایران
نکات آماری خواندنی از قرعه کشی یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان و لیگ اروپا

نکات آماری خواندنی از قرعه کشی یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان و لیگ اروپا

به گزارش مرجع خبری بایرنی ها، بازگشت پپ گواردیولا به آلیانتس آرنا می‌تواند از جذاب‌ترین اتفاقات فصل 23-2022 فوتبال اروپا باشد.

قرعه‌کشی مرحله یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا و لیگ اروپا در فصل 23-2022 انجام شد. در لیگ قهرمانان اروپا، تیم‌های ایتالیایی با قرعه‌هایی مساعد روبه‌رو شدند و در لیگ اروپا، منچستریونایتد بازهم به یک حریف اسپانیایی خورد.

با اتمام قرعه کشی دو رقابت معتبر فوتبال باشگاهی اروپا، نگاهی می‌اندازیم به نکات آماری جالبی که از این قرعه‌کشی‌ها به دست آمده‌اند.

 

پیش از خواندن نکات آماری، بد نیست با مراجعه به دو لینک زیر، به مرور قرعه‌کشی مسابقات لیگ قهرمانان اروپا و لیگ اروپا بپردازید:
1. آبی‌های لندن یک حریف سخت برای مادریدی‌ها: چلسی فقط در یکی از هفت مسابقه‌اش مقابل رئال مادرید در مسابقات اروپایی شکست خورده است. در میان تیم‌هایی که حداقل 5 مرتبه با رئال مادرید بازی کرده‌اند، چلسی کم‌ترین درصد شکست (14%) را برابر این حریف اسپانیایی داشته است.

2. گذر پپ پس از 7 سال به آلیانتس آرنا می‌افتد: این نخستین رویارویی پپ گواردیولا با بایرن مونیخ پس از جدایی‌اش از این باشگاه در سال 2016 است. پپ گواردیولا در دوران سرمربی‌گری‌اش فقط یک بار با بایرن مونیخ روبه‌رو شده. او در فصل 09-2008 موفق شد با حذف کردن بایرن مونیخ در یک‌چهارم نهایی، بارسلونا را به مقام قهرمانی برساند. 

3. منچستریونایتد و بازهم حریف اسپانیایی: منچستریونایتد دومین تیم تاریخ رقابت‌های اروپایی است که در یک دوره با چهار حریف از یک کشور خاص روبه‌رو می‌شود (رئال سوسیداد، بارسلونا، رئال بتیس و سویا از اسپانیا). پیش‌تر لیدزیونایتد در فصل 01-2000 لیگ قهرمانان اروپا با تیم‌های بارسلونا، رئال مادرید، دپورتیوو لاکرونیا و والنسیا از اسپانیا بازی کرده بود.

4. میلان، شکست‌ناپذیر برابر ایتالیایی‌ها: میلان در 9 تقابل پیشین خود با رقبای ایتالیایی در مسابقات اروپایی فقط یک مرتبه شکست خورده است (باخت 2-0 برابر پارما در دور برگشت سوپرکاپ اروپای 1993). روسونری از این 9 بازی، 5 برد (از جمله برد در ضربات پنالتی مقابل یوونتوس در لیگ قهرمانان 03-2002) و 3 تساوی داشته است.

5. خاطره خوب ناپولی از تقابل اروپایی با حریف ایتالیایی: ناپولی برای دومین بار در تاریخ مسابقات اروپایی با یک حریف ایتالیایی روبه‌رو می‌شود. آن‌ها در یک‌چهارم نهایی جام یوفای 89-1988 از سد یوونتوس گذشتند. 

6. اینتر و تقابل با حریف محبوب: اینتر در سه تقابل اخیر خود برابر بنفیکا در مسابقات اروپایی شکست‌ناپذیر بوده (2 برد و 1 تساوی). آخرین تقابل آن‌ها به یک‌هشتم نهایی جام یوفای 04-2003 برمی‌گردد که نراتزوری پس از تساوی 0-0 در پرتغال، 4-3 در سن سیرو پیروز شد. 

7. یووه - اسپورتینگ، یک دیدار تقریبا نادر: یوونتوس و اسپورتینگ فقط دو مرتبه در تاریخ مسابقات اروپایی باهم بازی کرده‌اند که این تقابل در مرحله گروهی فصل 18-2017 لیگ قهرمانان اروپا اتفاق افتاد. یووه در خانه بازی رفت را 2-1 برد و بازی برگشت در لیسبون 1-1 تمام شد. 

8. آاس رم و خاطرات خوب از جدال با فاینورد: آاس رم در سه تقابل اروپایی اخیر با فاینورد شکست نخورده است. جالوروسی در یک‌شانزدهم لیگ اروپای 15-2014 با یک برد و یک تساوی از سد فاینورد گذشت. آخرین جدال دو تیم هم در فینال لیگ کنفرانس 2022 بود که شاگردان ژوزه مورینیو 1-0 بردند و قهرمان شدند. 

9. تقابل سلاطین خط دفاع در یک‌چهارم لیگ قهرمانان: بایرن مونیخ و منچسترسیتی به ترتیب با دریافت 2 و 3 گل، بهترین خط دفاعی لیگ قهرمانان فصل 23-2022 را دارند. 

تمامی آمارها از صفحات توییتری اوپتا، مرجع داده‌ها و آمار فوتبال اروپا گردآوری شده است.

منبع