بزرگترین سایت خبری بایرن مونیخ در ایران
تحلیل بوندسلیگا با لوتار ماتئوس؛ مقایسه ژابی آلونسو و توماس توخل

تحلیل بوندسلیگا با لوتار ماتئوس؛ مقایسه ژابی آلونسو و توماس توخل

به گزارش مرجع خبری بایرنی ها، در هفته نوزدهم بوندسلیگا با توقف بایرلورکوزن مقابل بروسیا مونشن گلادباخ و پیروزی بایرن مونیخ مقابل آگزبورگ، فاصله این دو تیم در جدول به دو امتیاز رسید تا تنور رقابت‌های این فصل فوتبال آلمان بیش از پیش داغ شود.

با این حال علاوه بر درون زمین، حواشی زیادی نیز در بیرون از زمین پیرامون این دو تیم به وجود آمده است. توماس توخل با اظهارات جنجالی خود باعث برانگیخته شدن انتقادات زیادی نسبت به خودش شد و از سوی دیگر با جدایی یورگن کلوپ در پایان فصل از لیورپول، در حال حاضر شایعات احتمال جایگزینی ژابی آلونسو با او بسیار بیش‌تر مطرح شود.

 

حال لوتار ماتئوس در ستون خود ابتدا به بررسی شرایط دو مدعی این فصل بوندسلیگا یعنی بایرن مونیخ و بایرلورکوزن و مربی‌های هر دو تیم پرداخته و در مقایسه این دو، باز هم از سبک بازی تیم توماس توخل انتقاد کرده و رویکرد این مربی را غیر قابل‌قبول دانسته است. او گفت:

 پس از پیروزی 3-2 مقابل آگزبورگ، بایرن مونیخ اکنون هفت امتیاز بیش‌تر از هفته نوزدهم فصل گذشته دارد اما برای من همه چیز مربوط به نتایج نمی‌شود بلکه روش کسب این امتیازها در بوندسلیگا بسیار مهم‌تر است. چرا بایرلورکوزن با وجود تساوی 0-0 مقابل بروسیا مونشن گلادباخ، باز هم فوتبال جذابی از خود به نمایش گذاشت اما بایرن مونیخ از انجام چنین کاری عاجز است؟ این مربوط به سبک بازی، سهولت آن برای بازیکنان، میزان تسلط بر بازی و ایده‌های مربی است. پس تنها امتیازات و نتایج نیست که اهمیت دارند و ورکسلف علاوه بر نتایج، سبک بازی مناسبی نیز دارد. 

 

ماتئوس همچنین بهانه بایرنی‌ها مبنی بر غایبان و مصدومان‌شان را نیز غیر قابل‌قبول دانسته زیرا باقی تیم‌ها از جمله بایرلورکوزن هم با این مشکل دست‌وپنجه نرم می‌کنند. او گفت: 

 بایرن مونیخ از بابت مصدومان زیادش شاکی است اما باقی تیم‌ها نیز چنین مشکلی دارند. بایرلورکوزن چند بازیکن از دست داده که برخی‌شان در جام ملت‌های آفریقا حضور دارند، ویکتور بونیفیس و ازکیل پالاسیوس نیز مصدوم هستند اما هیچ‌کس شکایتی ندارد. تنها باشگاه شاکی، بایرن مونیخ است و ژابی آلونسو در لورکوزن چنین کاری نمی‌کند.

 

ماتئوس سپس ضمن تمجید از رویکرد ژابی آلونسو نسبت به بازیکنانش، از توماس توخل که نتوانسته به یک اندازه به همه بازیکنان توجه کند و از توانایی‌هایشان بهره ببرد نیز انتقاد می‌کند. او گفت: 

  در لورکوزن می‌بینیم مربی به بازیکنانی که چندان  در گذشته بازی نکرده‌اند نیز اعتماد دارد. او حتی از تغییر دروازه‌بان در کورس قهرمانی ترسی ندارد. ژابی آلونسو تمام تیم را همراه خود دارد و موضوع بر سر همین است!

 

ماتئوس در ادامه افزود: 

 اگر چندین بازیکن از یک پست مصدوم شوند، شرایط سختی ایجاد خواهد شد. در باشگاه‌های دیگر شاید بیش‌تر مصدومیت‌ها متمرکز در یک پست نباشند اما بایرن مونیخ هنوز بازیکنانی دارد که با وجود نیمکت‌نشینی، ملی‌پوش هستند. اگر توماس مولر را دقیقه 89 وارد زمین می‌کنید، پس ترکیب خوبی دارید. 

 

ساشا بویی طبق گفته گالاتاسارای در انتقالی به ارزش 5+30 میلیون یورو در این پنجره نقل‌وانتقالات زمستانی به بایرن مونیخ پیوست. ماتئوس درباره این خرید باواریایی‌ها، گفت: 

 ساشا بویی قطعاً باعث تقویت ترکیب بایرن مونیخ می‌شود. من عملکرد او در لیگ قهرمانان اروپا را دیده‌ام، او انرژی زیاد، روحیه جنگندگی و سرعت خوبی دارد. او بازیکن مناسبی برای بایرن است. گرچه آن‌ها پول زیادی به گالاتاسارای پرداخت کرده‌اند اما چنین خریدی از نظر من منطقی است. 

 

ماتئوس سپس با اشاره به ساختار مدیریتی بایرن مونیخ و سیاست‌های نقل‌وانتقالاتی این باشگاه، انتظارات زیاد توخل برای دخالت این زمینه را نیز بی‌جا دانسته است. او گفت:

 توماس توخل ابتدا قصد داشت کیران تریپیر، یک بازیکن دیگر از لیگ برتر را جذب کنند. به احتمال زیاد او در طول دوران حضورش در انگلیس با بازیکنان زیادی آشنا شده که از نظر ذهنی و کیفیت فنی، آن‌ها را گزینه‌های خوبی برای تقویت بایرن می‌داند اما نقل‌وانتقالات در این باشگاه بر عهده مربی نیست. اگر قرار بود توخل این‌کار را انجام دهد، پس دیگر نیاز به تصمیم‌گیرندگانی مانند کریستوف فرویند و مکس ابرل نبود. در انگلیس مربی‌ها چنین مسئولیتی را بر عهد دارند اما خود توخل می‌داند شرایط در آلمان فرق دارد.

 

ماتئوس همچنین درباره اظهارات جنجالی توماس توخل که برای حضور در فوتبال اسپانیا ابراز علاقه کرده بود و باعث ایجاد حواشی زیادی در این چند روز شد، صحبت کرده و از این مربی دفاع کرده است. او گفت: 

 توخل در یک گردهمایی هواداران درباره تجربیاتش در خارج از کشور صحبت کرد و گفت می‌تواند حضور در اسپانیا را برای خود متصور شود. او او سؤالی پرسیده شد و صادقانه جواب داد که به نظر من خوب است. آیا او باید می‌‍گفت تا مادام‌العمر در بایرن می‌ماند؟ او هنوز 80 سالش نیست و تنها 50 سال سن دارد. وقتی من برای اینتر بازی می‌کردم نیز گفتم می‌توانم تصور کنم برای مقطعی در اسپانیا بازی کنم. 

 

در کنار صحبت‌های توخل، اظهارات مانوئل نویر درباره احتمال مربیگری یورگن کلوپ در بایرن مونیخ نیز باعث ایجاد برخی حواشی شد. ماتئوس از کاپیتان باواریایی‌ها نیز دفاع کرده و گفت: 

 پاسخ مانوئل نویر به این سؤال که آیا یورگن کلوپ روزی یکی از گزینه‌های سرمربیگری بایرن مونیخ خواهد بود، از نظر من کاملاً طبیعی است. همه چیز در فوتبال سریع اتفاق می‌افتد. کلوپ مربی بزرگی به حساب می‌آید که در گذشته نیز چندین بار در لیست بایرن قرار گرفته بود. نویر همچنین می‌داند با کلوپ می‌توانند چه دستاوردهایی داشته باشند و چه انرژی و کیفیتی به تیم بدهد. کلوپ فقط 56 سالش است و شاید این فرصت برای او که روزی روی نیمکت بایرن بنشیند، فراهم شود.

 

ماتئوس در انتها گریزی به احتمال حضور کلوپ روی نیمکت تیم ملی آلمان زده و به نظرش تا پایان زمان استراحت او، می‌توان از یک گزینه موقت روی نیمکت مانشافت استفاده کرد. او گفت: 

 او اعلام کرده می‌خواهد یک سال استراحت کند و چه در عرصه ملی و چه در باشگاهی فعالیت نخواهد کرد. من خودم زمانی مربی یک تیم ملی بودم و در آنجا فشار کاری کم‌تری نسبت به عرصه باشگاهی وجود دارد اما اگر واقعاً نخواهد تا یک سال کاری انجام دهد، می‌توان یک راه‌حل موقت پیدا کرد.

منبع