به گزارش مرجع خبری بایرنی ها، تکلیف قهرمان بوندسلیگا به احتمال زیاد امروز روشن می‌شود.

کمتر پیش آمده روزشنبه برای آلمانی‌ها دست‌خوش اتفاق بسیار ویژه و تاریخی‌ باشد چون نه شروع و پایان جنگ‌های جهانی و نه احداث و تخریب دیوار برلین هیچ‌کدام در این روز اتفاق نیفتاده است. تنها اتفاق بزرگ این روز هفته در آلمان تولد آدولف هیتلر بوده است.
 فوتبال آلمان هم در مورد روز شنبه از الگوی مشابهی تقلید می‌کند. نه روزی که هلند قدرتمند و مدعی را در 1974 شکست دادند و قهرمان شدند، شنبه بود و نه شکست دیه‌گو مارادونا همراه با تیم آرژانتین در سال 1990. حتی غلبه بر آرژانتین و مسی در فینال 2014 و هفت‌تایی کردن برزیل در کشورش هم در روز شنبه اتفاق نیفتاده‌ است. شاید رویارویی 2 قدرت برتر فوتبال آلمان به اندازه تولد آدولف هیتلر بزرگ نباشد اما جدال «درکلاسیکر» نقشی مشابه نقش تولد هیتلر را در تاریخ فوتبال آلمان ایفا می‌کند. نبردی که از اواخر قرن بیستم با جاه‌طلبی و پیشرفت و سرکشی زنبورها در فوتبال آلمان شکلی جدی‌ به خود گرفت، به خاطر برنامه‌ریزی بوندس لیگا بیشتر اوقات در روز شنبه اتفاق می‌افتد و جای خالی هر اتفاق مهم دیگری را در این روز پر می‌کند. فینال سوپرکاپ آلمان در 2017 که به ضربات پنالتی کشیده شد،  شش تایی شدن دورتموند در هفته بیست و هشتم بوندس لیگا فصل گذشته، فینال جام حذفی در سال 2015 که با برد بایرن در ضربات پنالتی همراه بود، فینال تمام آلمانی لیگ قهرمانان در 2013، شکست تاریخی 11 گله دورتموند در سال 1971، حمله الیور کان به بازیکن حریف در سال 99 و حتی آخرین رویارویی آن‌ها که با پیروزی زردپوشان همراه بود همگی در روز شنبه اتفاق افتاده‌اند.

دشمنی عجیب
 این  دشمنی‌ که سابقه چندان طولانی‌ هم ندارد و به اولین سال‌های جاه‌طلبی دورتموند همراه با هیتزفلد بر‌می‌گردد. قدرت اول فوتبال آلمان از وقتی متوجه رقیب جدید و جدی خودش شد که در ورزشگاه خودی غلبه این تیم را در فینال لیگ قهرمانان 97 بر یوونتوس قدرتمند آن روزها دید. این در حالی بود که بایرنی‌ها از 1976 در حسرت لیگ قهرمانان بودند و این نکته به تنهایی شدت گرفتن رقابت بین این 2 تیم و جدی شدن حضور نام تیم ورزشگاه سیگنال ایدونا پارک در کنار قدرت بلامنازع بوندس‌لیگا را نشان می‌داد. درست از همان سال‌ها بایرن مونیخ با تکیه بر منابع مالی بسیار قدرتمندتر از رقیب شروع به کاری کرد که امروز به عنوان رقابت منفی و تضعیف رقبا در بوندس لیگا شناخته می‌شود. آن‌ها در اولین اقدام برای پیشی گرفتن از دورتموند قهرمان اروپا به تقویت ساختار تیم خود نپرداختند بلکه نقش اول موفقیت حریف اوتمار هیتزفلد را از رقیب  گرفتند و به این ترتیب هر زمان دورتموند با ستاره یا ستاره‌هایی در مقابل تیم مونیخی قد علم می‌کرد، فصل یا فصل‌های بعد آن ستاره‌ها با لباس مونیخ به ضیافت شنبه‌های میهج فوتبال آلمان می‌رفتند. آشناترین نام‌های چند سال اخیر این رویکرد بایرن، لواندوفسکی، بهترین گلزن تاریخ «درکلاسیکر» و ماریو گوتزه و متس هوملس هستند که پس از درخشش در لباس زنبورها سر از آلیانز آره‌نا درآوردند.

وضعیت فعلی
از تاریخ این رقابت در حال پیشرفت و تاریخ‌سازی که بگذریم وضعیت فعلی 2 تیم هم حساسیت‌ها را دوچندان نشان می‌دهد. دورتموند با لوسین فاوره فصل را بسیار بهتر از بایرنی شروع کرد که کواچ را در سمت مربیگری می‌دید. در ادامه  بایرن مونیخ قدم به قدم نزدیک شد و 2 هفته قبل از این دیدار با یک برد پر گل و با احتساب تفاضل گل صدر جدول را از رقیب گرفت. این پایان کار نبود و در هفته بعد بازی‌ها توقف بایرن و برد دورتموند یک بار دیگر جای صدرنشین را تغییر داد. هر 2 تیم از لیگ قهرمانان کنار رفته‌اند و تنها عنوان قابل توجهی که هوادارانشان را راضی می‌کند، قهرمانی لیگ است.‌ ‌پاکو آلکاسر از دورتموند با لواندوفسکی در حال رقابت برای آقای گلی هستند. بایرن تولیسو، روبن و دیویس را به علت مصدومیت در اختیار ندارد و حضور نویر و آلابا هم قطعی نیست. در سوی مقابل اشرف حکیمی، دیالو و کریستین پولیشیچ که مهره‌های بسیار مهم و تاثیرگذاری هم به شمار می‌آیند مصدوم هستند. جدال مهیج این مسابقه اما شاید جایی در پشت خط حمله و در تقابل 2 مثلث آماده 2 تیم متشکل از سانچو، رویس و لارسن در دورتموند و گنبری، گورتزکا و کومان در بایرن است. البته در سمت چپ دورتموند با نبودن پولیشیچ مجبور به استفاده از لارسن شده است و در صورت آماده بودن پولیشیچ رقابت 2 مثلث هجومی دیدنی‌تر هم می‌توانست باشد.
 همه آنچه گفته شد حکایت از داغ بودن شنبه‌ای دیگر در بوندس لیگاست. شنبه‌ای که برد و باخت در آن در تعیین سرنوشت قهرمان این فصل لیگ آلمان بسیار تعیین کننده است. سرمربی بایرن به خوبی می‌داند اگر این شنبه بهترین شنبه دوران مربی‎گری‌اش نباشد شاید بدترین آن روی نیمکت باواریایی‌ها باشد. شما هر کجا هستید و منتظر هر روز خاطره انگیزی هستید، در مونیخ و دورتموند و آلمان و احتمالا در سرتاسر فوتبال دنیا همه منتظر شنبه هستند؛ شنبه سرنوشت.

منبع
برچسب ها: بروسیا دورتموند بوندسلیگا
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام نمایید.