بایرنی ها 2
بایرنی ها

بایرن مونیخ علی‌رغم هزینه 118 میلیون یورویی تا این‌جای تابستان، همچنان با کمبود مهره روبرو است.

با خروج فرانک ریبری از بایرن مونیخ و خداحافظی آرین روبن از فوتبال، می‌توان گفت باواریایی‌ها با از دست دادن قهرمانان اصلی خود، وارد دوره گذار شده اند. روبن و ریبری در سال‌های اخیر، نقشی اساسی را در موفقیت‌های بایرن مونیخ ایفا کرده‌اند و نبود آن‌ها فقدان مهمی برای این تیم تلقی خواهد شد.

نیکو کواچ در فصل گذشته با وجود فراز و نشیب‌هایی که داشت و حتی در آستانه اخراج قرار گرفته بود، توانست هر طور که شده دوگانه داخلی آلمان را کسب کند اما در فصل پیش‌رو، این سرمربی کروات چالش سخت‌تری را پیش روی خود می‌بیند. در فصل گذشته، خط دفاعی یکی از نقاط ضعف بایرن مونیخ بود. عملکرد ضعیف متس هوملس در برخی بازی‌های فصل، افت ژروم بواتنگ و نیمکت‌نشینی او به همراه مصدومیت‌های گاه و بی‌گاه مانوئل نویر موجب شد خط دفاعی بایرن مونیخ آسیب پذیر شود. در فصل گذشته بایرن مونیخ تقریبا با هزینه‌ای نزدیک به صفر، تیم را بست و اولی هونس، رییس بایرن مونیخ که به سیاست کم خرج بودن مشهور است، از سوی هواداران بایرن مونیخ مورد انتقادات زیادی قرار گرفت. هونس انتقال کریستیانو رونالدو به یوونتوس با 117 میلیون یورو را غیرعقلانی دانسته بود، پس از لغزش‌های ابتدای فصل گفت برای فصل نقل و انتقالات تابستانی پیش‌رو، برنامه ویژه‌ای دارد و می‌خواهد سرمایه‌گذاری مهمی را انجام دهد.

در همین راستا، چند ماه پیش بود که بایرن مونیخ با فعال‌سازی بند فسخ 80 میلیون یورویی لوکاس هرناندز، وی را از اتلتیکو مادرید به خدمت گرفت. هرناندز مدافعی با کیفیتی بسیار خوب است اما قیمت بالا و مصدومیت شدید او، باعث شد تا از تیم مدیریتی بایرن مونیخ انتقاداتی انجام شود. اما با خرید لوکاس پاوار به ارزش 35 میلیون یورو، بایرن مونیخ نشان داد که برنامه‌ای جدی جهت ترمیم خط دفاعی‌اش دارد. بایرن مونیخ همچنین خرید یان فیته آرپ، مهاجم 19 ساله آلمانی هامبورگ را قطعی کرد و برخلاف انتظار، او در اردوی پیش فصل بایرن مونیخ حضور خواهد داشت تا او بتواند در آینده، جانشین مناسبی برای روبرت لواندوفسکی تبدیل شود.

بایرن مونیخ به غیر از خرید هرناندز و پاوار، دیگر فعالیتی در بازار نقل و انتقالات نداشته و حتی متس هوملس نیز به دورتموند فروخته شد. باواریایی‌ها برای روبن و ریبری، هنوز جانشین مناسبی به خدمت نگرفته‌اند. با یک نگاه اجمالی به ترکیب بایرن مونیخ، می‌توان دید که این تیم اصلا نیمکت قدرتمندی ندارد. در ترکیب فعلی بایرن مونیخ تنها 21 بازیکن دیده می‌شود که دو تن از آن‌ها کریستین فروشتل و رون هافمن، دروازه بان سوم و چهارم تیم هستند که عملا نقشی در طول فصل ندارند. در میان 19 بازیکن باقی‌مانده، ژروم بواتنگ، رناتو سانچز احتمالا تیم را ترک خواهند کرد و یان فیته آرپ و آلفونسو دیویس نیز به وضوح در سطح تیم اول بایرن مونیخ نیستند. این یعنی بایرن مونیخ عملا 11 بازیکن اصلی و 4 بازیکن ذخیره در تیم خود دارد که این موضوع برای سرمربی و مدیران بایرن مونیخ یک زنگ خطر است. بایرن مونیخ تیمی است که همیشه به دادن مصدوم‌های فراوان در یک فصل شهرت دارد و در میان این 15 بازیکن باقی‌مانده نیز مانوئل نویر، کینگزلی کومان و کورنتین تولیسو مستعد مصدومیت‌های متعدد و طولانی مدت هستند.

بایرن مونیخ با وجود 118 میلیون یورو هزینه در بازار نقل و انتقالات، همچنان در تیم خود نقاط ضعف زیادی می‌بیند. در واقع ترکیب بایرن مونیخ، عمق و تراکم لازم را ندارد و این مسئله در طول یک فصل به هر تیمی چه از نظر خستگی و چه از نظر مصدومیت می‌تواند ضربه بزند. نداشتن دو وینگر در سطح بهترین تیم‌های اروپا و نداشتن ذخیره‌های مناسب، باعث می‌شود تا شانس یکی از مدعیان همیشگی سال‌های اخیر لیگ قهرمانان برای فتح این مسابقات، کم‌تر از همیشه باشد. این در حالی است که با ترکیب کنونی، شاید قهرمانی بوندس لیگا نیز برای بایرن مونیخ به خطر بیفتد چون دورتموند، رقیب آن‌ها در نقل و انتقالات فعالیت بسیار خوبی داشته و به جز دروازه، در تمامی نقاط از مهره‌های لازم برای به چالش کشیدن بایرن مونیخ در بوندس لیگا بهره‌مند است.

بسیاری به شیوه مدیریت حسن صالح حمیدزیچ ایراد وارد می‌کنند و بعضا او را "بی عرضه" می‌دانند. هافبک بوسنیایی سابق بایرن اکنون در نقطه عطف مدیریت خود قرار دارد، جایی که با گرفتن تصمیمات درست و حیاتی، باید نقاط ضعف تیم را با پرداخت رقمی معقول، جبران کند. در غیر این‌صورت، ثابت می‌شود که او از نظر مدیریتی، فرد لایقی برای مدیریت تیم بزرگی چون بایرن مونیخ نیست. یک مسئله دیگر، تفکرات نیکو کواچ است. کواچ در فصل گذشته در چندین بازی از سیستم سه دفاعه استفاده کرد و یکی از طرح‌های اصلی او، استفاده از سیستم 2-5-3 یا 1-6-3 است. تفکرات کواچ قابل احترام است اما برای پیاده کردن چنین سیستمی، به بازیکنان زیادی نیاز است که هم‌اکنون بایرن مونیخ تراکم لازم برای پیاده کردن این سیستم‌ها را ندارد. اگر فرض کنیم در آستانه یک بازی اروپایی مهم، داوید آلابا، یاشوا کیمیش یا روبرت لواندوفسکی مصدوم شوند، آیا کواچ ابزار لازم برای استفاده از همین سیستم را دارد؟ ترکیب اصلی بایرن مونیخ در قامت یک مدعی، مشکل چندانی ندارد. درست است که بایرن مونیخ وزنه‌های اصلی خود یعنی روبن و ریبری را از دست داده است اما اعتماد به بازیکن توانایی چون گنابری و خرید یک ستاره چون سانه، می‌تواند مشکلات را تا حدی حل کند. مشکل اصلی، کمبود بازیکن و یارهای ذخیره است، در کنار یک ستاره بزرگ دیگر، بایرن مونیخ بهتر است که مدافعان کناری ذخیره خوبی را نیز جذب کند.

در راستای این مباحث، جووانی البر، مهاجم برزیلی سابق بایرن مونیخ نیز به انتقاد از سیاست کنونی بایرن مونیخ در نقل و انتقالات پرداخت. البر نیز معتقد است ترکیب بایرن مونیخ تراکم لازم را ندارد و اگر بایرن مونیخ خواهان یک ستاره است، نباید از سرمایه‌گذاری مبلغی حدود صد میلیون یورو بترسد. با این حال، البر همچنان امیدوار است صالح حمیدزیچ بتواند نقاط ضعف بایرن را جبران کند.

منبع
برچسب ها: نقل و انتقالات مقالات
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام نمایید.