بایرنی ها 2
بایرنی ها

مصدومیت لواندوفسکی و عدم حضور وی در بازی های پیش روی بایرن مونیخ، خبر بسیار تلخی برای طرفداران این تیم در این مقطع حساس از فصل محسوب می شود. کادر مربی گری این تیم از چه راهکارهایی برای حل این مشکل برخوردار است؟

بایرن مونیخ بعد از پیروزی خیره کننده مقابل چلسی با خبری بسیار بد از لندن بازگشت. روبرت لواندوفسکی به علت آسیب دیدگی از ناحیه زانو دست کم برای چهار هفته در دسترس نخواهد بود. این اتفاق ناخوشایند برای مونیخی ها در حالی روی می دهد که این مهاجم لهستانی در فصل جاری با به ثمر رساندن 39 گل در 33 دیدار، در حال تجربه کردن یکی از بهترین فصل های دوران فوتبال خود بود و حال مونیخی ها مجبور خواهند بود در رقابت های حساس پیش رو بدون لواندوفسکی به مصاف حریفان خود بروند.

سه شنبه شب روبرت لواندوفسکی به همراه سایر هم تیمی های خود در مقابل هواداران مونیخی حاضر در استمفورد بریج، پیروزی درخشان مقابل چلسی را جشن گرفت و در ضیافت بعد از بازی نیز از شرایط خوبی برخوردار بود. اما روز چهارشنبه بعد از ورود به شهر مونیخ، باشگاه بایرن مونیخ به صورت رسمی خبر از مصدومیت مهاجم لهستانی خود از ناحیه زانوی پای چپ داد. مصدومیتی که بعد از معاینات دکتر هانس مولر ولفارت مشخص شده بود. بر اساس تشخیص پزشک تیم مصدومیت لواندوفسکی حدود چهار هفته به طول می انجامد و در بهترین شرایط ممکن وی به بازی تیمش مقابل دورتموند در تاریخ چهارم آوریل خواهد رسید.

 

طولانی ترین دوران مصدومیت لواندوفسکی

به این ترتیب لواندوفسکی دیدار این هفته از رقابت های بوندس لیگا مقابل هوفنهایم و سایر دیدارها مقابل آگزبورگ (هشتم مارس)، اونیون برلین (چهاردهم مارس)، آینتراخت فرانکفورت (بیست و دوم مارس)، دیدار هفته آتی مقابل شالکه از مرحله یک چهارم نهایی رقابت های DFB Pokal و همچنین بازی برگشت مقابل جلسی از مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا (هجدهم مارس) را از دست خواهد داد. همچنین حضور وی در بازی تیم ملی لهستان مقابل اوکراین در اواخر این ماه میلادی نیز در هاله ای از ابهام قرار دارد.

اگر مونیخی ها بتوانند بدون حضور لواندوفسکی از سد چلسی عبور کنند و خود را به جمع هشت تیم برتر اروپا برسانند، در آن صورت خواهند توانست نسبت به حضور مهاجم گلزن خود در مرحله یک چهارم نهایی رقابت های لیگ قهرمانان اروپا که در تاریخ هفتم آوریل برگزار خواهد شد، خوش بین و امیدوار باشند. عدم حضور لواندوفسکی بی تردید مونیخی ها را با مشکل بزرگی روبرو خواهد نمود، چون این مصدومیت می تواند به طولانی ترین دوران غیبت این مهاجم لهستانی بدل گردد. ضمن اینکه وی از سال 2014 میلادی که به بایرن مونیخ پیوسته است، تنها دوازده دیدار رسمی این تیم را از دست داده است. البته وی در تعطیلات زمستانی این فصل نیز عمل جراحی به نسبت سبکی انجام داد و توانست به موقع برای بازی های دور برگشت آماده شود. خستگی ناپذیری، انگیزه بالا و توانایی وی در امر گلزنی بی تردید دلایلی هستند که باعث شده سران مونیخی از سال 2014 میلادی به صورت جدی به فکر جذب مهاجم دیگری نباشند. از ساندرو واگنر می توان به عنوان مهمترین مهاجم جذب شده در این سال ها نام برد، مهاجمی که در ابتدای سال میلادی گذشته ترجیح داد مونیخ را ترک کند.

 

لواندوفسکی زننده 39 درصد از تمامی گل های بایرن مونیخ

حال این پرسش مطرح می شود که چه کسی می تواند جای خالی لواندوفسکی را در خط حمله مونیخی ها پر کند؟ مهاجمی که هانسی فلیک سرمربی بایرن مونیخ شرایط وی در این فصل را ایده آل توصیف کرده بود. این مهاجم لهستانی در این فصل با به ثمر رساندن 39 گل در 33 دیدار، در حقیقت 39 درصد از همه گل های (101 گل) مونیخی ها را به نام خود ثبت کرده است و به این ترتیب توانسته با ثبت 25 گل در بوندس لیگا و 11 گل در لیگ قهرمانان اروپا، صدر جدول گلزنان هر دو رقابت را از آن خود نماید.

در آخرین بازی از دور گروهی رقابت های لیگ قهرمانان این فصل مقابل تاتنهام، کادر فنی بایرن مونیخ به لواندوفسکی استراحت داد و به جای وی ایوان پریشیچ در ترکیب اصلی تیم قرار گرفت. این مهاجم کروات نیز در حال حاضر با مشکل مصدومیت مواجه شده و به احتمال زیاد تا بازی برگشت مقابل چلسی در دسترس نخواهد بود. در گذشته توماس مولر همواره اولین انتخاب برای جایگزینی لواندوفسکی محسوب می گردید، اما وی هرگز در چنین پستی عملکرد قانع کننده ای از خود به نمایش نگذاشته است. علاوه بر این هانسی فلیک از مولر بیشتر به عنوان بازیگردان تیم در بخش تهاجمی بهره می گیرد و وی نیز با ارسال چهارده پاس منجر به گل در رقابت های بوندس لیگای این فصل، عملکرد خیره کننده ای در این زمینه داشته است.

 

گنابری به عنوان مهاجم هدف؟

سرژ گنابری یکی دیگر از گزینه های هانسی فلیک برای جایگزینی لواندوفسکی به حساب می آید، البته وی در تیم ملی آلمان هم حضور در چنین پستی را تجربه کرده و تا حدودی نیز موفق ظاهر شده است. با این تفاوت که مانشافت بیشتر با چیدمان 2-5-3 به مصاف حریفان می رود و گنابری همواره مهاجم دیگری را در کنار خود داشته است. در بایرن مونیخ اما سیستم بازی تیم بر اساس حضور یک مهاجم در زمین طراحی شده است. با این وجود اگر هانسی فلیک از گنابری در پست مهاجم هدف استفاده کند، در آن صورت کوتینیو می تواند بار دیگر به ترکیب اصلی تیم اضافه شود و از این فرصت برای اثبات خود به سران باشگاه بهترین استفاده را داشته باشد.

بعد از گلزنی گنابری در لندن، هم تیمی هایش شروع به تمجید از وی نمودند. توماس مولر درباره او گفت: «گنابری برای گلزنی همیشه آماده است. ضربات نهایی وی به سمت دروازه نقطه قوتش محسوب می شوند». حسن صالح حمیدزیچ نیز در این زمینه گفت: «سرژ تشنه گلزنی است و این چیزی است که یک مهاجم را متمایز می کند». البته حداقل برای هفته آتی به گنابری برای حضور در کناره میدان بیشتر نیاز خواهد بود، چون با مصدومیت کینگزلی کومان، شرایط برای بایرن مونیخ در این منطقه تا حدودی بحرانی به نظر می رسد.

 

فرصتی برای جوانان

فلیک در بازی های آتی می تواند به بازیکنان جوان خود نیز میدان دهد. یاشوا زیرکزی یکی از این بازیکنان جوان محسوب می شود که با گلزنی در دیدارهای دور رفت مقابل فرایبورگ و وولفسبورگ، توانست خود را به عنوان یکی از پدیده های دور رفت رقابت های بوندس لیگا مطرح نماید. این مهاجم هلندی در این روزها در تیم دوم بایرن مونیخ که در بوندس لیگای سه حضور دارد نیز درخشان ظاهر شده است.

با این تفاسیر باید منتظر ماند و دید که فلیک برای پر کردن جای خالی لواندوفسکی چه تدبیری خواهد اندیشید. شاید وی حتی مجبور شود علاوه بر تغییر محل بازی برخی از بازیکنان، سیستم بازی و چیدمان تیم بایرن مونیخ را دستخوش تغییراتی نماید.

از وب سابت Eurosport آلمان

منبع
برچسب ها: روبرت لواندوفسکی مصدومیت مقالات
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام نمایید.