بایرنی ها 2
بایرنی ها

بایرن و بارسلونا با پیروزی های پرگلی که شنبه شب برابر چلسی و ناپولی بدست آوردند راهی مرحله یک چهارم شدند و طبق قرعه ای که از پیش مشخص شده بود، باید برای صعود به جمع 4 تیم برتر رو در روی هم قرار بگیرند.

شرایط و وضعیت پیرامون دو تیم به گونه ایست که اکثریت شانس بایرن را برای صعود و حتی قهرمانی این فصل بسیار بالاتر می دانند. این جو ایجاد شده در محافل طرفداری نیز به خوبی هویداست و حتی گاها حرف از یک صعود بی درد سر و با اختلاف گل زده می شود.

اما چرا دست کم گرفتن رقیب برای بایرن خطرناک خواهد بود؟

تک حذفی بودن مسابقات

جمله معروف"جام حذفی جام شگفتی هاست" غالبا به سبب رفت و برگشت بودن دیدارها قابل تعمیم به چمپیونز لیگ نبوده است. اما در این فصل همه چی عوض شده و نتیجه دیدارها طی یک مصاف مشخص می شود و این بدان معنیست که چمپیونز لیگ نیز حداقل در این فصل می تواند جام شگفتی ها باشد. در صورت اشتباه دیگر دیدار برگشتی برای جبران وجود ندارد و بایرن باید کاملا متمرکز در زمین حضور یابد.


شخصیت تیمی بارسلونا

خواه ناخواه بارسلونا تیمی قدیمی و بزرگ در تاریخ اروپاست که همانند بایرن اگرچه دوران افول و اوج هایی داشته اما همواره نامش در بین تیم های برتر قاره به چشم خورده است. در سالیان اخیر تیم های تازه به دوران رسیده ای با خرج های فراوان حتی از رسیدن به نیمه نهایی لیگ قهرمانان نیز بازمانده اند که این مورد اهمیت تجربه، تاریخ و شخصیت تیمی را مشخص می کند.طبیعتا تیمی که 4 قهرمانی و 2 سه گانه در قرن 21 کسب کرده حتی در روزهای بدش هم می تواند در صورت سهل انگاری حریف زهر خودش را بریزد.


سطح لیگ قهرمانان

 "در این تورنومنت/مرحله رقیب آسانی وجود ندارد". جمله ای آشنا که پس از هر قرعه کشی از زبان مربیان بسیار شنیده می شود. و باید گفت بله حداقل در این مرحله رقیب آسانی وجود ندارد و بارسا نیز که با پشت سر گذاشتن دورتموند، اینتر و ناپولی در این مرحله حاضر است از این قاعده مستثنی نخواهد بود.


لیونل مسی

حضور بازیکنانی نظیر مسی در هر تیم و دیداری می تواند کاملا تعیین کننده باشد و این موضوع برای بایرنی ها کاملا آشناست. در آخرین مصاف دو تیم سد دفاعی 80 دقیقه ای بایرن سرانجام به دست همین مسی شکسته شد. در حالیکه بازی گره خورده و تیم ها به سبب ترس از حذف تمایل چندانی به حمله نشان نمی دهند، یک بازیکن مثل مسی می تواند در یک لحظه، یک غفلت همه چیز را عوض کند.

تقابل های اخیر با اسپانیایی ها

بعد از فصل سه گانه که با در هم کوبیده شدن همین بارسا بدست آمد، بایرن در تجریبات بعدی اش با رقبای اسپانیایی اش خوب عمل نکرد. رئال 3 بار، اتلتیکو و بارسلونا 1 بار در سالیان اخیر بایرن را حذف کرده و خود به مراحل بالاتر رفته اند. اگرچه در بیشتر شکست های بایرن در این سالیان برابر اسپانیایی ها داوری و مصدومیت نیز نقش داشته است اما این موضوع می تواند بار روانی منفی برای بایرن و عکس آن را برای بارسا داشته باشد.


غرور کاذب بایرن-تلاش بیشتر بارسلونا

اگرچه در سطحی همانند لیگ قهرمانان این موضوع کمی بعید است اما جوی که پیرامون دو باشگاه اتفاق افتاده ممکنست سبب ایجاد غرور کاذب برای بایرنی شود که با فلیک با قدرت پیش می رود. 18 برد پیاپی ممکنست کمی بایرن را در خواب غفلت فرو برد و از سوی دیگر موجب تلاش دو چندان بارسایی ها برای نمایش عملکردی مناسب برابر بهترین تیم این روزهای اروپا شود.


انگیزه ی بارسلونا برای کسب تنها جام باقی مانده

بارسلونا در این فصل هر دو جام داخلی اش را از دست داده و چشم امیدش به همین لیگ قهرمانان است. این باشگاه در سالیان گذشته کاملا تحت فشار و تاثیر قهرمانی های پیاپی رقیب خونی و قدیمی اش رئال در اروپا قرار داشته اند. طبیعتا بارسلونا بدون تلاش تا حد مرگ دست از تنها حامی که برایش باقی مانده نمیکشد.


اتفاقات فوتبالی، داوری، وضعیت لیگ های داخلی و...

و سرانجام هر بازی فارغ از هر تورنومنت و سطحی ممکنست کاملا تحت تاثیر یک اتفاق سهوی یا عمدی باشد. یک پنالتی اخراج در دقایق ابتدایی برای هر تیمی می تواند کل برنامه های مربی را بر هم بزند که امیدواریم چنین اتفاقاتی لااقل برای بایرن رخ ندهد.


همچنین فاصله ی حدود 3 هفته ای بین اتمام بوندس لیگا و لالیگا شاید شاید بارسلونا را در قیاس با بایرن در شرایط بدنی و ذهنی بهتری برای انجام یک دیدار خاص، و نه عادی، قرار دهد.

منبع
برچسب ها: بارسلونا لیگ قهرمانان اروپا
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام نمایید.