بایرنی ها 2
بایرنی ها

جاشوا کیمیش پس از رهایی از مصدومیت زانو، در آخرین بازی بایرن در سال 2020 در مصاف خارج از خانه برابر لورکوزن به میدان آمد.

اگرچه بایرن بدون حضور او در هشت مسابقه شکستی نخورد ، اما غیبت او در بازی ها کاملا محسوس بود. بازگشت کیمیش قبل از سال 2021 اتفاقی بسیار حیاتی برای بایرن محسوب می شود.

بایرن در سال 2020 ضمن ارائه ی فوتبالی عالی و نمایش های قهرمانانه، بوندسلیگا ، جام حذفی ، لیگ قهرمانان ، سوپرجام یوفا و آلمان را تصاحب کرد . رابرت لواندوفسکی با زدن 45 گل در 40 بازی نقش بسزایی در این موفقیت ها داشت و از طرف یوفا و فیفا نیز به عنوان بهترین بازیکن سال انتخاب شد. همچنین دروازه بان تیم مانوئل نویر نیز با نمایش های بی نظیرش در سمت دیگر زمین  بایرن را ایستاده نگه داشت. اما در میانه میدان چطور؟

میانه ی میدان جای کیمیش است. او که پیش تر به عنوان یکی از بهترین مدافعان راست دنیا شناخته می شد ، در فصل 2019/20 به پست اصلی خود در میانه زمین بازگردانده شد. او از آنجا تعادل بین حمله و دفاع را برای تیم برقرار کرد و با ذهنیت همواره برنده خود شور و شوق خاصی به تیم اضافه کرد.

جوان 25 ساله در چندین دیدار اهمیت خود را برای تیم نشان داده است. چیپ زیبای او در Der Klassiker خارج از خانه فصل قبل بود که قهرمانی بوندس لیگا را تقریبا قطعی کرد. در سوپرکاپ 2020 با زدن آن گل خاص، حکم به برتری تیمش و کسب جامی دیگر داد.

آن گل تجسمی از روحیه مبارزه ای کیمیش بود که برای بایرن در میانه میدان به ارمغان آورده است ،و به همین دلیل است که در تمام 52 بازی فصل گذشته، به جز یک بازی که آن هم به دلیل محرومیت ناشی از کارت زرد بود، در تمامی دیدارها حضور داشت.

در دوران حرفه ای خود در بایرن خود کیمیش هرگز بیش از دو مسابقه متوالی در ترکیب تیم غایب نبوده است ، اما مصدومیت ناحیه زانو در ماه نوامبر در دیدار با دورتموند کیمیش را اجبارا برای مدتی طولانی از ترکیب بایرن دور نگاه داشت.

تیمی با کیفیت و توانایی های بایرن می تواند با بیشتر مصدومیت  ها کنار بیاید ، اما سازش با عدم حضور کیمیش تقریباً غیرممکن است که این موضوع را هانسی فلیک سرمربی تیم نیز پس از تایید آسیب دیدگی هافبکش پیش بینی کرد: "نبود او آسان نخواهد بود."

نگاهی به اعداد و اراقم به آسانی تأثیر کیمیش در تیم را نشان می دهد. بایرن با او از هفت بازی این فصل لیگ خود 18 امتیاز از 21 امتیاز ممکن کسب کرده است ( میانگین 2.6 امتیاز ).اما بدون او در هر مسابقه بایرن بطور میانگین 2.0 امتیاز بدست آورده است ( 12 امتیاز از 6 مسابقه). این آمارها اختلافی 20 امتیازی در صورت بودن یا نبودن کیمیش را در طول یک فصل کامل نشان می دهد.

در بحث گلزنی نیز تاثیر کیمیش مشهود است. در فصل 2020/21 در زمان حضور کیمیش ، بایرن به طور متوسط هر 25 دقیقه گلزنی کرده و هر 80 دقیقه یک گل دریافت کرده است. اما وقتی او غایب بوده است این دقایق به 35 و 53 تغییر می کنند.

علاوه بر این ، کیمیش در هر چهار مسابقه ای که 90 دقیقه کامل در میدان بوده حداقل در ایجاد یک گل مشارکت داشته است. بایرن در حضور کیمیش شش گل از ضربات شروع مجدد به ثمر رسانده(بهترین در لیگ) ، اما بدون او موفق به انجام این کار نشده است. این آمارها نقش اساسی حضور کیمیش در تیم را نشان می دهند.

در مجموع ، کیمیش از هفت حضورش در ترکیب یک گل و پنج پاس گل به ثبت رسانده است که پنجمین آن در روز بازگشت کیمیش اتفاق افتاد که با بازگشت بایرن به صدر همراه شد.

بایرن بعنوان تیم دوم در آخرین دیدار سال به مصاف لورکوزن صدرنشین رفت. آنها در این بازی کمترین میزان لمس توپ خود را در لیگ (674) و بدترین میزان تکمیل پاس خود زیر نظر فلیک (77 درصد) را به ثبت رساندند. دیدار با لورکوزن هفتمین بازی متوالی بوندس لیگایی بود که بایرن ابتدا گل اول را دریافت می کرد که نخستین آن در دیدار با دورتموند اتفاق افتاد که مارکو رویس 9 دقیقه بعد از خروج کیمیش از زمین، BVB را پیش انداخت ؛ و باید گفت در تمام این 7 بازی ، کیمیچ در زمین حضور نداشت. اگرچه بایرن هیچ کدام از این دیدارها را نباخته بود، اما فقط در سه بازی آن به پیروزی رسید.

در ابتدا انتظار می رفت که کیمیش تا سال جدید غایب باشد ، اما چنین بازیکنی هرگز مطابق پیش بینی عمل نمی کند. او دوشنبه پیش از بازی لورکوزن ، فقط 42 روز پس از مصدومیت ، به تمرینات کامل تیم بازگشت. فلیک پس از مسابقه اعتراف کرد که برنامه  ای برای بازی دادن به او نداشته است ، اما کیمیش در طول بازی به صراحت به او گفته بود که کاملاً آماده است و البته آماده هم بود.

او 22 دقیقه مانده به پایان بازی جایگزین کورنتین تولیسو شد و پس از آن بایرن راه افتاد. با این وجود ، تساوی اجتناب ناپذیر به نظر می رسید و گویی فاتح سه گانه باید کریسمس را در جایگاه دوم می گذراند زیرا 93 دقیقه از بازی گذشته بود. اما در فکر کیمیش چیز دیگری می گذشت. در حالی که سوت داور برای دمیده شدن به لب های او نزدیک میشد ، جاناتان تاه ، مدافع میانی لورکوزن در نیمه خودی تحت فشار قرار گرفت و اشتباه کرد ، کیمیش توپ را دزدید ، آن را به لواندوفسکی و بهترین بازیکن فیفا سپرد و ...

فلیک پس از بازی با خیالی آسوده از بازگشت هافبکش گفت:"جاشوا امروز بار دیگر نشان داد که چقدر برای تیم مهم است. خوشحالم که او با ما آمد. فقط حضور او در زمین به تیم کمک زیادی می کند."

تأثیر کیمیش فراتر از اعداد است. این بازیکن 25 ساله اگرچه هنوز بازوبند باشگاه را به دست نمی بندد ، اما در حال حاضر برای بایرن رهبری واقعی در زمین محسوب می شود. صدای او را در کنار مولر ، دائماً در هنگام مسابقه می شنوید که دستورات را صادر کرده و به تیم انگیزه تزریق می کند. جای تعجب نیست که مدتهاست از او به عنوان کاپیتان آینده بایرن و آلمان یاد می شود.

خارج از فوتبال نیز او مسئولیت اجتماعی اش را نشان داده است ، از جمله ایجاد کمپینی در طی همه گیری ویروس کرونا  به همراه لئون گورتزکا برای کمک به افراد نیاز مند. دو هافبک بایرن به دلیل اقدامات انسان دوستانه شان جوایز زیادی دریافت کرده اند.

پس از گذران چند هفته سخت برای بایرن ، بازگشت کیمیش که به اعتقاد فلیک " سطح دیگری از آمادگی جسمانی را به رخ می کشد" به زمین ، هدیه کریسمسی بسیار ارزشمند برای بایرن و بایرنی هاست. وجود او همچنین بایرن را برای دفاع از سه گانه اش در سال 2021 و همچنین کسب ششمین جام باقی مانده در ماه فوریه، آماده تر می کند.

بایرن وقتی اعجوبه ی ذهنی اش را دارد، یک هیولای کاملاً متفاوت است.

منبع
برچسب ها: جاشوا کیمیش
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام نمایید.