بایرنی ها 2
بایرنی ها

امروز تولد کسی است که به جرات می‌توان گفت باشگاه بایرن مونیخ به او مدیون است. کسی که انگار زندگی اش را وقف بایرن مونیخ کرده است.


دوران بازی

هوینس در 5 ژانویه 1952 در اولم متولد شد. او درسن 18 سالگی به بایرن مونیخ پیوست و کنار ستارگانی همچون گرد مولر و بکن باوئر بازی می کرد

اولی هوینس ‌در سال‌های ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۹ برای سرخ‌پوشان مونیخی ۲۳۹ بازی کرد و به عنوان یک مهاجم موفق، ۸۶ گل زد و البته در کنار قهرمانی‌ در بوندس‌لیگا در سه قهرمانی اروپا نیز سهم داشت؛‌‌ همان بازیکنی که در سال‌های ۱۹۷۲ تا ۱۹۷۶ توانست ۳۵ بازی ملی انجام داده و پنج گل به ثمر رساند و البته در قهرمانی آلمان در جام ملت‌های ۱۹۷۲ و فتح جام جهانی ۱۹۷۴ سهیم شود؛ این‌ها تازه بخشی از افتخارات هوینس در زمین فوتبال است. اما در سال 1975 و در فینال جام باشگاه های اروپا در برابر لیدز دچار مصدومیت از ناحیه زانو شد و شش ماه از میادین فوتبال دور بود.

 

دوران مدیریت

فوتبالی اولی تمام شد اما دوره ای جدید برای او و بایرن شروع شد. او در 1 می 1979و در 27 سالگی به عنوان مدیر بایرن مونیخ انتخاب شد، که در این سن به چنین شغلی پرداختن خودش بی سابقه بود. با شروع کار در بایرن تنها 12 کارمند داشت و بایرن بدهی 12 میلیون یورویی داشت، اکنون بایرن بیش از 1000 کارمند دارد و گردش سالانه باشگاه هم  به بیش از 700 میلیون یورو رسیده است. اولین سالی که در این پست مشغول به کار شد باعث شد بایرن بعد از شش سال قهرمان بوندسلیگا شود.

 

بزرگ کردن بایرن

چه کسی بهتر از کارل هاینتس رومنیگه؟ برای اینکه بایرن بتواند درآمد بیشتری را به دست آورد، رومنیگه را به عنوان سفیر خود انتخاب کرد تا با تبلیغ بایرن در سراسر دنیا و مخصوصا در آمریکا بتواند از این راه هم میلیون ها یورو پول را برای بایرن به دست بیاورد. با این حال بایرن هنوز هم بهترین تیم آلمان نبود، مونشن گلادباخ سه بار متوالی فاتح بوندسلیگا شد و هامبورگ با جذب کوین کیگان، توانست به قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا در سال 1983 برسد. با این حال بایرن کماکان در حال پیشرفت بود. بعد ها از سفر های بکن باوئر و هوینس به منچستر و آمستردام پرده برداشته شد که برای دیدن آکادمی آژاکس و منچستر به این دو شهر سفر کرده بودند. در نهایت سخت کوشی هوینس در خارج از زمین باعث شد تا بایرن دست به یک تغییر و تحول بزرگ بزند و به دنبال ساخت ورزشگاهی جدید به نام آلیانز آره نا باشد. هوینس یکی از اصلی ترین طرفداران ساخت آلیانز آره نا بود که بین سالهای 2002 تا 2005 ساخته شد. هزینه استادیوم پیشرفته، 340 میلیون یورو بود و انتظار می رفت تا سال 2028 پرداخت شود. با این حال بایرن از نظر مالی چنان قدرتمند شده بود که توانست در فوریه 2014 و 14 سال زودتر وام را پرداخت کند.

 

ورود به هیات مدیره

در زمان شروع ساخت و ساز آلیانز آره نا او به سمت هیات مدیره باشگاه حرکت کرد هرچند که سمت خود به عنوان مدیر کل را حفظ کرده بود، وی همچنین به عنوان نایب رئیس باشگاه منصوب شده بود و بر بخش بازی تیم های جوانان و کارهای مالی نظارت می کرد. او هر دو سمت را تا سال 2009 حفظ کرد و در آن زمان به عنوان رئیس باشگاه بایرن مونیخ انتخاب شد.

 

یک فرد مهربان

با این که آدم سرسختی است اما او همیشه مایل بوده است تا به دیگران کمک کند او به بازیکنان سابق مانند سباستین دایسلر و برنو در هنگام ابتلا به افسردگی و همچنین باشگاه های رقیب کمک کرده است. همچنین هوینس در سال 2003 به تیم های کایزرسلاترن و هانزا روستوک نیز کمک کرد. یا مثلا به رقیبان خود مثل مونیخ 1860 و دورتموند کمک مالی کرده است. او حتی وقتی به خاطر فرار مالیاتی اش برای سه سال به زندان رفت گفته بود که به خاطر دریافت نامه های محبت آمیز از هواداران، مانند یک بچه گریه می کرد.

 

بسکتبال

او عاشق بسکتبال هم هست و در سال 2005 اعلام کرد بایرن تصمیم دارد وارد بالاترین سطح بسکتبال آلمان (بوندسلیگا) شود.حتی در آنجا هم موفق بود، بایرن مسیر صعود را پشت سرهم طی میکرد. 2011 قهرمانی لیگ 2 آلمان و 2014 قهرمانی در بوندسلیگای بسکتبال. آن سال بایرن حتی برای اولین بار در یورولیگ حضور پیدا کرد و موفق شد تیم قدرتمندی چون رئال مادرید را هم شکست دهد و حتی به جمع 16 تیم برتر هم صعود کردند.

 

آکادمی

در سال 2015 تصمیم به بازسازی آکادمی باشگاه بایرن مونیخ گرفت، آن هم با هزینه 70 میلیون یورویی و هوینس اعلام کرد هدفشان از بازسازی آکادمی، آوردن بازیکنان با کیفیت به تیم اصلی است چون تیم همیشه نمی تواند پول های زیادی صرف خرید بازیکنان کند. آکادمی در 2017 بازسازی شد و از آن موقع تا به حال جاشوا زیرکزی و جمال موسیالا به تیم اصلی راه یافته اند و حتی تیم دوم بایرن هم توانست قهرمان لیگ سه آلمان شود.

 

افتخارات

او برنده 78 جام رسمی به همراه بایرن مونیخ در سمت های مختلف شده است (28 بوندسلیگا، 16 جام حذفی، 6 لیگ قهرمانان اروپا، 6 لیگا پوکال، 8 سوپر جام آلمان، 2 سوپر کاپ اروپا، 2 جام باشگاه های جهان و 2 جام بین قاره ای) در فوتبال و 2 قهرمانی بوندسلیگای بانوان، 2 قهرمانی بوندسلیگای بسکتبال، 1 قهرمانی جام حذفی بانوان، 1 قهرمانی جام حذفی بسکتبال، 1 قهرمانی لیگ 3 آلمان و 1 قهرمانی در رقابت های لیگ فوتبال الکترونیک اروپا، همه و همه در زمان حضور هوینس در بایرن به دست آمده است. البته او یک قهرمانی جام جهانی و یک قهرمانی یورو را به عنوان بازیکن با تیم ملی آلمان در کارنامه دارد.

منبع
برچسب ها: اولی هوینس
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام نمایید.