بایرنی ها 2
بایرنی ها

به گزارش مرجع خبری بایرنی ها، بایرن 53 مربی مختلف در تاریخ خود داشته که کمتر از نیمی از آن ها توانسته اند در این باشگاه اثری مثبت از خود به جای بگذارند.

در ادامه مربیانی که نه فقط از حیث کسب جام، بلکه از لحاظ انجام یک کار خاص در تاریخ باشگاه نام خود را ثبت کرده اند را مرور می کنیم:

1-ریچادر دومبی کان:نخستین جام تاریخ باشگاه

حدود 32 سال طول کشید تا بایرن به نخستین جام رسمی اش دست یابد و این اتفاق مهم و تاریخی به سرمربیگری ریچارد دومبی کان رقم خورد. پس از چندین تلاش نا موفق، باواریایی ها سرانجام در فصل 1931-2 توانستند با قهرمانی آلمان، نخستین جام رسمی شان را کسب کنند.

2-هربرت مول:بازگرداندن باشگاه به سطح اول

داستان پر زرق و بایرن ممکن بود پیش از آغاز به پایان خود برسد. باشگاه در فصل 1954-5 به اوبرلیگای 2 سقوط کرد و اگر نمی توانست خود را خیلی زود به سطح اول آلمان بازگرداند، ممکن بود خیلی زود از یادها فراموش شود. اما هربرت مول توانست باواریایی ها را بلافاصله به اوبرلیگای 1 بازگرداند.

3-ویلیباند هان:نخستین جام حذفی

25 سال پس از نخستین قهرمانی آلمان، بایرن با سرمربیگری هان توانست اولین جام حذفی خودش را نیز تصاحب کند. اهمیت این کار زمانی مشخص می شود که قهرمانی 2 سال بعد از بازگشت بایرن به اوبرلیگای1 صعود کرده بود.


4-زلاتکو کاچکوفسکی، صعود به بوندس لیگا، حرفه ای ساختن باشگاه، اولین جام اروپایی

کاچکوفسکی نقش بسیار مهمی در تاریخ بایرن دارد. این مربی توانست باواریایی ها را به بوندس لیگا برساند و سه سال بعد نیز، نخستین جام اروپایی را با قهرمانی در جام برندگان جام تصاحب کرد. کاچکوفسکی همچنین به سبک بازی بایرن سروشکلی حرفه ای داد.

5-برانکو زبک:اولین بوندس لیگا

اگرچه قهرمانی آلمان پیش تر توسط کان کسب شده بود، اما قهرمانی در لیگی 18 تیمی با انجام 34 بازی بسیار متفاوت تر از ورژن قدیمی بود که با تنها 4 بازی قهرمانی بدست می آمد. بایرن با مربیگری زبک توانست نخستین قهرمانی اش در لیگ را کسب کند.

6-اودو لاتک.اولین لیگ قهرمانان

لاتک نیز با کسب نخستین قهرمانی اروپا، نامش را در تاریخ بایرن جاودانه کرد. یکی دیگر از الطاف او، آوردن برایتنر واولی هوینس به بایرن بود!

7-دتمار کرامر:تکمیل سه گانه و اولین جام بین قاره ای

کرامر مربی جالبی بود. کاملا ناکام در رقابت های داخلی اما ترسناک در رقابت های اروپایی. تیم او دوبار متوالی قهرمان لیگ قهرمانان شد و توانست نخستین جام بین قاره ای(باشگاه های جهان) را نیز برای بایرن تصاحب کند.

8-پال سرنای:سرپاکردن جنازه تیم لورانت و مدیریت مناسب دوران گذر

متاسفانه دوران گذر بایرن به دست جیولا لورانت افتاد. با رفتن ستاره هایی مثل سپ مایر، هوینس ، بکن باور و گرد مولر، بایرن با لورانت به قهقهرا می رفت و تیم نیز در رتبه 12 فصل را به پایان رساند. اما سرنای با قبول هدایت بایرن توانست بار دیگر باشگاه را به روند موفقیت بازگرداند و اگر کمی کائنات با او مهربان بودند، یک قهرمانی لیگ قهرمانان نیز بدست می آورد.

9-اوتو ریهگال-فرانس بکن باور:نخستین جام یوفا

اگرچه سرمربی بایرن هنگام بالا بردن جام یوفا قیصر بود، اما منصفانه نیست که نامی از ریهاگل برای این موفقیت نبریم. بایرن با هدایت ریهاگل توانست بارسلونا را در نیوکمپ شکست داده و حذف کند و به فینال برسد. قیصر تنها  در دو بازی فینال مربی بایرن بود.

10-اوتمار هیتزفیلد:قهرمانی لیگ قهرمانان پس از 25 سال

هیتزفیلد نیز دوران بسیار موفقی در بایرن داشت و دو فینال و 4 نیمه نهایی با بایرن در لیگ قهرمانان تجربه کرد. تیم او قاتل درجه یک بزرگان اروپا شده بود و اگر کمی خوش شانس بود می توانست 2 قهرمانی لیگ قهرمانان داشته باشد.

11-لوئیس فن خال:بازگرداندن باشگاه به سطح اول

بایرن با ماگات و کلینزی تقریبا عظمتش را از یاد برده بود. تیم فقط وقتی می توانست در اروپا پیشروی کند که به رقبای قدرتمند برخورد نمی کرد. دو شکست 4 گله برابر میلان و بارسلونا نیز باقی مانده از دوران ماگات و کلینزمن است. اما با فن خال بایرن بار دیگر شکل یک باشگاه درجه 1 به خود گرفت و تیم توانست به فینال لیگ قهرمانان نیز برسد.

12-یوپ هینکس: اولین سه گانه تاریخ باشگاه

هینکس نیز در بایرن اگر خوش شانس بود، دو رکورد به جای می گذاشت. او هم می توانست بایرن را بخ نخستین تیمی بدل کند که در ورزشگاه خانگی اش قهرمان لیگ قهرمانان می شود، و هم بایرن را نخستین تیمی کند که دو بار متوالی قهرمان لیگ قهرمانان می شود. اگرچه به این دو مهم نرسید، اما هینکس توانست اولین سه گانه بایرن را با قدرت و نمایشی فوق العاده کسب کند.

13-پپ گواردیولا:نخستین سوپرکاپ اروپا

بایرن در دوران اوج خود دو بار در آستانه کسب سوپرجام اروپا دستش کوتاه ماند. یک بار در دهه 1970 برابر رقیب اوکراینی و یک بار در اوایل قرن 21 برابر لیورپول. با این حال گوادریولا به لطف قهرمانی فصل قبل هینکس توانست با غلبه بر چلسی نخستین قهرمانی سوپرکاپ را نیز برای بایرن کسب کند.

14-هانس – دیتر فلیک:نخستین 6 گانه تاریخ باشگاه

در حالیکه همه می پنداشتیم 3 گانه هینکس بالاترین افتخار ممکن است، شاگرد او، یک مغرور دوست داشتنی به نام فلیک توانست پا فراتر گذاشته و دومین 6 گانه تاریخ دنیای فوتبال را برای بایرن به ارمغان آورد. ارزش کار فلیک زمانی مشخص است که بدانیم او تیم را از میانه فصل در اختیار گرفت. فلیک همچنین رکورد بیشترین پیروزی و بیشترین گلزنی متوالی را برای بایرن بهبود داد.

منبع
برچسب ها: مقالات
دیدگاه ها
Great Kahn 0 سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۴۰
وسط این همه آدم کله گنده و حماسه آفرین، اسم اون کچل چیکار می‌کنه واقعاً ????????
برای ارسال دیدگاه، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام نمایید.