بایرنی ها 2
بایرنی ها

به گزارش مرجع خبری بایرنی ها، گرد مولر افسانه ای در این تاریخ و در هفتاد و پنج سالگی در گذشت.

از امروز به بعد پانزدهم آگوست در تمامی تقویم ها بی شک روزی بسیار تلخ برای تمامی علاقه مندان به فوتبال در این کره خاکی خواهد بود.


وقتی که پای انواع و اقسام رکوردهای گلزنی به میان می آید، نام یک فوتبالیست بیشتر از هر بازیکن دیگری در فوتبال آلمان و دنیا بر سر زبان ها می افتد. ستاره ای که پای ثابت گلزنی های تیم ملی فوتبال آلمان و باشگاه بایرن مونیخ در دهه های شصت و هفتاد میلادی بود و از این رو به او لقب "بمب افکن" را داده اند. گرد مولر متولد سوم نوامبر 1945 در نوردلینگن آلمان است. در جام جهانی 1970 مکزیک، هر چند آلمان ها بازی قرن را در مرحلۀ نیمه نهایی به ایتالیا واگذار کردند و دستشان از جام کوتاه ماند اما بمب افکن ژرمن ها در آن مسابقات درخشش فوق العاده ای داشت و توانست با 10 گل زده هم کفش طلا و در نهایت در پایان همان سال هم توپ طلا را به دست آورد. دو هت تریک فراموش نشدنی گرد مولر برابر پرو و بلغارستان و یک گل برابر مراکش در مرحلۀ گروهی آن تورنمنت، هیچ گاه از یاد و خاطر فوتبال دوستان محو نخواهد شد.

“ به چشم هایتان اعتماد کنید ملت. بله این گرد مولر هست که باز هم گل می زند.
 

این ها گفته ها و بهتر بگویم فریادهای گزارشگر تلویزیون ملی کشور آلمان بعد از گل سوم گرد مولر برابر بلغارستان بود. فینال جام جهانی 1966 انگلستان بی تردید یکی از روزهای تلخ هواداران فوتبال آلمان بود و آن ها در ومبلی و با شکست مقابل انگلستان به مقام دوم این مسابقات بسنده کردند اما موعد انتقام ژرمن ها از انگلیسی ها تنها چهار سال به طول انجامید.


گرد مولر قاتل بی رحم ژرمن ها در محوطۀ جریمۀ حریفان

یک چهارم نهایی جام جهانی 1970 و تقابل دوباره با انگلستان، بهترین فرصت برای آلمان ها بود. مدافع عنوان قهرمانی در دقایق 31 و 49 از آلمان پیش افتاد و همگان باز هم انتظار یک ناکامی دیگر برای فوتبال آلمان در عرصۀ جام جهانی را داشتند اما گل دقیقۀ 68 بکن باوئر آلمان ها را برای یک بازگشت خیره کننده به بازی امیدوار نمود. اووه زیلر با ضربۀ سر تماشایی خود در دقیقۀ 82 بازی را به تساوی کشاند و حالا تکمیل سکانس انتقام به نام مولر نوشته شده بود. گرد مولر در دقیقۀ 108 گل سوم و پیروزی بخش عقاب ها را به ثمر رساند تا آلمان با حذف مدافع عنوان قهرمانی به مرحلۀ نیمه نهایی این مسابقات صعود نماید. هر چند در نیمه نهایی 1970 آن ها به ایتالیا باختند و دستشان از جام کوتاه ماند ولی آن تیم پرستاره برای قهرمان شدن صبرش لبریز گشته بود. این گفتۀ معروف در دنیای فوتبال را حتما بسیاری از شما نیز شنیده اید و آن هم اینکه آلمان ها بر می‌گردند، آن ها همیشه بر می‌گردند. دو سال بعد و در کشور بلژیک آن ها به نخستین قهرمانی خود در جام ملت های اروپا رسیدند و باز هم درخشش مولر و گلزنی های او خاطره انگیز بود. دو بازی و چهار گل زده باعث شد تا بمب افکن نَه تنها نقش بسزایی در اولین قهرمانی آلمان ها در مسابقات یورو داشته باشد بلکه در پایان آن تورنمنت نیز به مقام آقای گلی دست یافت. دو دهه از معجزۀ برن در سوئیس که با اولین قهرمانی جهان آلمان ها به پایان می رسید، گذشته بود و حال هیچ چیز نمی توانست این آلمان را در راه کسب دومین قهرمانی جهان خود آن هم در خانه متوقف سازد.


گرد مولر و فتح جام جهانی 1974 آلمان غربی

گرد مولر هر چند درخشش جام جهانی 1970 را نداشت و به مقام آقای گلی در خانه نرسید، اما او زنندۀ گل برتری آلمان ها در فینال جام جهانی برابر هلند بود. گلی که در دقیقۀ 43 بازی به ثمر رسید و ژرمن ها را برای دومین بار به قهرمانی جهان رساند. چهار گلی که گرد مولر در جام جهانی 1974 آلمان غربی به ثمر رساند، تعداد گل های این نابغۀ آلمانی در جام های جهانی را به عدد 14 رساند و او تا سه دهه و قبل از ظهور نابغه ای دیگر هم چون رونالدو نازاریو و هموطنش میروسلاو کلوزه، آقای گلی این رقابت ها را یدک می کشید. گرد مولر خیلی زود با رقابت های ملی آن هم در 29 سالگی خداحافظی کرد، اما نامش به پررنگی 68 گل در 62 بازی ملی در تاریخ فوتبال آلمان و جهان به یادگار ماند. گرد مولر بیش از چهار دهه آقای گل تاریخ تیم ملی فوتبال آلمان بود که این رکوردش نیز همانند آقای گلی جام های جهانی توسط دیگر ماشین گلزنی آلمان ها یعنی میروسلاو کلوزه شکسته شد. از بازی های ملی که فاصله بگیریم، گرد مولر در رقابت های باشگاهی آلمان و به خصوص حضور در بایرن مونیخ هم یک افسانه به حساب می آید. فوتبالش را در 18 سالگی و از تیم زادگاهش نوردینگن 1861 شروع کرد و در همان یک فصل حضورش در این تیم موفق شد 51 گل در 31 بازی به ثمر برساند تا قبل از اینکه به بیست سالگی برسد به باشگاه بایرن مونیخ ملحق شود. گرد مولر، پانزده سال در بایرن مونیخ مشغول به بازی بود و در کنار سپ مایر و فرانتس بکن باوئر از جمله بازیکنانی به حساب می آید که نقشی بسزا در موفقیت های اولیۀ این باشگاه در سطح فوتبال آلمان و اروپا ایفا کردند.


گرد مولر ماشین گلزنی تمام عیار فوتبال آلمان

گرد مولر در بایرن مونیخ دارای رکوردهای خاص و منحصر به فردی در نوع خود است که در ادامه به چند مورد آن می پردازیم.
• بمب افکن با زدن 565 گل در 607 بازی، آقای گل این باشگاه در تمامی مسابقات رسمی به حساب می آید.
•مولر همچنین با زدن 365 گل، آقای گل تاریخ مسابقات بوندس لیگا محسوب می شود و با زدن 40 گل در یک فصل این مسابقات هم زنندۀ بیشترین گل زده در یک فصل از رقابت ‌های بوندس لیگا است.
•گرد مولر افسانه ای با هفت عنوان آقای گلی در رقابت های بوندس لیگا نیز رکوردی منحصر به فرد از خود برجای گذاشته و بیشترین تعداد آقای گلی در این مسابقات ازآن اوست.
•گرد مولر تا قبل از ظهور فوق ستاره و اعجوبه ای چون لیونل مسی رکورددار بسیاری از عناوین در سطح لیگ های اروپایی و جام باشگاه های اروپا بود.
• مولر با زدن 67 گل در یک فصل تا سالیان سال رکورددار بیشترین گل زده در یک فصل از پنج لیگ اروپایی در تمامی مسابقات بود که این رکورد 39 سال بعد توسط لیونل مسی شکسته شد.
•او همچنین با زدن 85 گل در یک سال میلادی نیز تا پیش از ظهور مسی رکورددار بود که مسی این رکورد را هم 40 سال بعد و با زدن بیش از 90 گل شکست.
•بمب افکن آلمان ها با زدن بیش از 500 گل برای یک باشگاه نیز در بین تمامی پنج لیگ معتبر اروپایی رکورددار بود که باز هم این لیونل مسی در بارسلونا بود که موفق به شکست آن شد.
•گرد مولر اولین فوتبالیستی بود که همزمان فاتح توپ طلا و کفش طلا در یک سال میلادی (1970) گردید، رکوردی که 27 سال بعد رونالدو نازاریو موفق به تکرار این دستاورد شد و بعد‌ها کریستیانو رونالدو و لیونل مسی هر کدام دو مرتبه موفق به انجام آن شدند.

اما با وجود این گرد مولر صاحب چندین رکورد خاص در دنیای فوتبال است که تاکنون هیچ فوتبالیستی موفق به شکستن آن نشده است.
•گرد مولر تنها فوتبالیست تاریخ است که در یک سال میلادی (سال 1970) موفق به کسب جایزه کفش طلای اروپا و کفش طلای جام جهانی شده است. (تاکنون فوتبالیستی موفق به انجام این کار نشده است)
•ماشین گلزنی آلمان ها تنها فوتبالیست تاریخ است که موفق به فتح توپ طلا، کفش طلا، قهرمانی در جام باشگاه‌ های اروپا، جام ملت ‌های اروپا (یورو) و جام جهانی شده است. (تاکنون فوتبالیستی موفق به انجام این کار نشده است)
•در آخر گرد مولر تنها فوتبالیست تاریخ است که موفق به گلزنی در فینال جام باشگاه ‌های اروپا، جام ملت‌ های اروپا (یورو) و جام جهانی شده است. (تاکنون فوتبالیستی موفق به انجام این کار نشده است)


گرد مولر افسانه ای در 15 فصل حضورش در بایرن مونیخ توانست به 14 جام ارزشمند دست پیدا کند که از جملۀ مهم ترین آن ها می توان به فتح چهار کاپ بوندس لیگا و همچنین سه قهرمانی در جام باشگاه های اروپا اشاره کرد. پس از آن و در سال 1979 گرد مولر از بایرن جدا و به باشگاه فورت لادردیل استرایکز پیوست و دو فصل در این تیم مشغول به بازی بود. سرانجام گرد مولر در سال 1981 و در سن 36 سالگی با پیراهن این تیم از دنیای فوتبال خداحافظی کرد. گفتنی است گرد مولر در بازی‌های رسمی با 735 گل زده در 793 بازی، پنجمین گلزن برتر تاریخ فوتبال محسوب شده و با احتساب مجموع بازی ‌های رسمی و غیر رسمی با 1461 گل در 1216 بازی، پس از جوزف بیکان افسانه ‌ای دومین گلزن برتر تاریخ فوتبال به شمار می ‌آید. فوتبال آلمان را بدون گرد مولر به هیچ وجه نمی توان تصور کرد و اگر او نبود قطعا تیم ملی آلمان و باشگاهی چون بایرن مونیخ به این سطح از افتخارات جهانی و اروپایی دست نمی یافتند. تبدیل کردن توپ های مُرده به گل، جاگیری های عالی مقابل دروازه و همچنین جنگندگی، فرصت طلبی و بی رحم بودن او در محوطۀ جریمه حریفان از خصوصیات بارز این فوتبالیست افسانه ای فوتبال آلمان به حساب می آید.

سرانجام این فوتبالیست توانمند و افسانه ای فوتبال آلمان که از مدت ها قبل با بیماری آلزایمر نیز دست و پنجه نرم می کرد، در 15 آگوست 2021 و در سن 75 سالگی دار فانی را وداع گفت. گرد مولر خود در مورد خودش می گوید:

“ من هرگز به فکر انجام سحر و جادو برای تماشاگران نبودم. من فقط می‌ خواستم گل بزنم.


افتخارات فردی، باشگاهی و ملی گرد مولر

قهرمانی در رجیونالیگا ساد (لیگ دسته دوم فوتبال آلمان) در فصل 65-1964 به همراه تیم بایرن مونیخ

چهار قهرمانی بوندس لیگا در فصل های 69-1968، 72-1971، 73-1972 و 74-1973 به همراه تیم بایرن مونیخ

چهار قهرمانی جام حذفی فوتبال آلمان در فصل های 66-1965، 67-1966، 69-1968 و 71-1970 به همراه تیم بایرن مونیخ

سه قهرمانی جام باشگاه های اروپا در فصل های 74-1973، 75-1974 و 76-1975 به همراه تیم بایرن مونیخ

قهرمانی رقابت های برندگان جام باشگاه های اروپا در فصل 67-1966 به همراه تیم بایرن مونیخ

قهرمانی جام بین قاره ای در سال 1976 به همراه تیم بایرن مونیخ

قهرمانی جام جهانی 1974 آلمان غربی به همراه تیم ملی فوتبال آلمان غربی

کسب مقام سوم جام جهانی 1970 مکزیک به همراه تیم ملی فوتبال آلمان غربی

قهرمانی جام ملت های 1972 بلژیک به همراه تیم ملی فوتبال آلمان غربی

برندۀ توپ طلا در سال 1970

بهترین فوتبالیست آلمان در سال های 1967 و 1969

بهترین بازیکن 40 سال اخیر بوندس لیگا (از 1963 تا 2002)

چهار بار حضور در تیم منتخب فصل بوندس لیگا از نگاه مجلۀ معتبر کیکر

هفت بار عنوان آقای گل مسابقات بوندس لیگا در سال های 1967, 1969, 1970, 1972, 1973, 1974 و 1978 (رکورد)

برندۀ کفش طلای اروپا در سال های 1970 و 1972

برندۀ کفش طلا (بهترین گلزن) جام جهانی 1970 مکزیک

حضور در تیم منتخب جام جهانی 1970 مکزیک

آقای گل رقابت های جام ملت های 1972 بلژیک

حضور در تیم منتخب جام ملت های 1972 بلژیک

چهار بار عنوان آقای گلی مسابقات جام باشگاه های اروپا در سال های 1973، 1974، 1975 و 1977

رکورددار گلزنی در تاریخ باشگاه بایرن مونیخ با 565 گل زده

رکورددار گلزنی در تاریخ رقابت های بوندس لیگا با 365 گل زده

رکورددار بیشترین گل زده در یک فصل از رقابت ‌های بوندس لیگا با 40 گل زده

برندۀ نشان افتخار و شایستگی فیفا در سال 1998

حضور در تالار مشاهیر و بزرگان باشگاه بایرن مونیخ

حضور در فهرست فیفا 100 توسط پله

حضور در جمع اساطیر کسب جایزۀ Golden Foot در سال 2007 به عنوان یکی از اساطیر فوتبال جهان

حضور در جمع اساطیر دنیای فوتبال از نگاه فدراسیون بین ‌المللی تاریخ و آمار فوتبال(IFFHS)  

حضور در تالار مشاهیر و بزرگان ورزش آلمان

منبع
برچسب ها: گرد مولر
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام نمایید.