به گزارش مرجع خبری بایرنی ها، شرکت حسابرسی مالی KMPG با بررسی هشت لیگ اروپایی شرایط باشگاه ها را بررسی کرده است که در این میان تنها بایرن تیم سود آور بوده است.

گزارشی از شرکت KPMG (دفتر مرکزی هلند، آمستل فیل، از بزرگترین شرکت های مشاور در حوزه مالی، این شرکت یکی از 4 شرکت بزرگ حسابرسی جهان محسوب می شود) نشان می دهد که بایرن در صدر عملکرد مالی قرار دارد و در سوی دیگر باشگاه های نظیر اینترمیلان و اتلتیکو مادرید با شکست های وحشتناک مالی روبرو شده اند.

شرکت KPMG،  هشت لیگ اصلی اروپا، (انگلیس، آلمان، اسپانیا، ایتالیا، فرانسه، هلند، پرتغال و ترکیه) را بررسی کرده است که این گزارش شرایط خاصی از  عملکرد مالی باشگاه های این لیگها داشته است. در این گزارش تراز های مالی دیده می شود که در نگاه نخست عجیب به نظر می رسد. برای نمونه:

اینترمیلان درآمد 347.5 میلیون یورویی را دارد که در مقایسه با سال پیش 19 درصد رشد نشان می دهد اما نکته منفی: 245.6 میلیون یورو زیان هیچ تیم دیگری در اروپا چنین اختلاف عظیم مالی را ندارد. اتلتیکو مادرید با 111.7 میلیون یورو و بارسلونا 481.3 میلیون یورو از دیگر تیم های می باشند که شکست عظیمی را نشان می دهند.

 

سوددهی بایرن مونیخ
اما در سوی دیگر فوتبال آلمان و به خصوص بایرن مونیخ شرایط مثبتی را تجربه می کند. بایرن مونیخ پس از کسر هزینه ها سود 1.8 میلیون یورو را دارد. که البته شاید در نگاه اول ناچیز دیده شود ولی بایرن تنها تیمی اروپایی است که سود کرده است. بایرن مونیخ از نظر درآمد پس از منچسترسیتی با 597.5 میلیون یورو در جایگاه دوم قرار دارد. منچسترسیتی با 644.2 میلیون یورو در جایگاه نخست قرار دارد که البته بنا به گفته KPMG رقم های تیم انگلیسی چندان مورد اطمینان نیست.

 

زیان مالی و عدم جوابگویی ساختار تیم‌ها
چنین ضررهای مالی در پشت سر خود واقعیت هایی از ساختار باشگاه ها و عدم سازگاری آنها با شرایط لازم را نشان می دهد. برای نمونه اتلتیکو مادرید به طور معمول از طریق نقل و انتقالات بخش مالی خود را تراز می کند که در فصل 2020/21 به خوبی عمل نکرد. برای نمونه آنها با وجود فروش خوب توماس پارتی به آرسنال (50 میلیون) و کایکو هنریکه به آ.اس موناکو (8 میلیون) توانست درآمد قابل توجه ای به دست آورند ولی به گزارش KPMG : اتلتیکومادرید کاهش 137 میلیون یورویی نسبت به فصل گذشته دارد.

 

منحصر به فرد بودن بایرن مونیخ
یکی از دلایل سوددهی بایرن مونیخ در مقایسه با دیگر رقبای اروپایی است. عملکرد منحصر به فرد باشگاه آلمانی است. KPMG می گوید بایرن با شرکای زیادی قرارداد امضا کرده است که در دوره کرونا بسیاری از آنها بدون تغییر باقی مانده اند. KPMG از حرکت بایرن و البته سایر تیمهای بوندسلیگا به سوی شرکت های مبتنی بر بلاکچین  نیز می گوید.

هزینه های پرسنلی (پرسنل + دستمزد بازیکن‌ها) 348.9 میلیون یورو، بایرن مونیخ با وجود افزایش 11 درصدی نیز اهمیت بسزایی ندارد چرا که بایرن تنها تیمی است که زیر 60 درصد هزینه های این بخش خود را نگه داشته است. به طور دقیق 58 درصد، مقایسه نشان از شرایط خوب بایرن دارد.

بشیکتاش 62 درصد، اینترمیلان 75 درصد، آژاکس و اتلتیکو مادرید 76 درصد، اسپورتینگ لیسیون 97 درصد و لیل فرانسه با 106 درصد که یک افتضاح مالی محسوب می شود. اطلاعات منچسترسیتی در دسترس نیست.

منبع
برچسب ها: بایرن مونیخ
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام نمایید.