به گزارش مرجع خبری بایرنی ها، امروز دهمین سالگرد فینال تلخ بایرن - چلسی است.

باستین شواین اشتایگر یکی از بازیکنان بایرن در آن دیدار بود که یک ضربه پنالتی را هم از دست داد. در مصاحبه ای با مجله '51' شواینی از حال و هوای آن روزهای خود و همچنین از آغاز یک داستان موفقیت آمیز می گوید:

 

باستین، الان در مورد فینال چه فکر می کنی؟
شواین اشتایگر: "از من نپرسید که چگونه آن بازی را باختیم. این هنوز برای من یک راز است."

 

این حس احتمالا برای همه کسانی که آن بازی را تماشا کرده اند یکسان است. بعد از آن بازی تمام شهر در شوک بود. وضعیت صبح روز بعد چگونه بود؟
"صبح زود به شهر رفتم و برای خودم آب پرتقال گرفتم. سپس می خواستم قدم بزنم، کاری که اغلب دوست داشتم انجام دهم. اما آن روز صبح تقریباً تنها بودم. سکوت در شهر حکمفرما بود. در پارک روی سنگی نشستم و پاهایم را در آب گذاشتم. پاهایم درد گرفت چون در بازی ضربه خورده بودم. خنک کردن آنها حس خوبی داشت. تحمل باخت سخت بود. واقعاً دردناک بود. به این فکر کردم که چطور ممکن است این اتفاق بیفتد. تا به امروز تنها یک دلیل وجود دارد که می توانم به آن فکر کنم و آن این است که چلسی چهار سال قبل در فینال لیگ قهرمانان اروپا در ضربات پنالتی شکست خورده بود، بنابراین شاید خدایان فوتبال می خواستند این بار شانس باآنها باشد."

 

یک بار گفتی که از واکنش های هواداران بعد از فینال بسیار متاثر شدی. در این رابطه چه چیزی تجربه کردی؟
"من با مردم تماس داشتم زیرا در مرکز شهر زندگی می کردم. ما در مورد فینال صحبت کردیم. دیدم که کل شهر چقدر ناامید شده اند، اما در عین حال از سبک بازی ما خوشحال بودند. حتی فروشندگان تلاش می کردند تا در به من روحیه بدهند. آنها می گفتند: "تو خیلی خوب بازی کردی، سال بعد حتما آن را می بری."

 

بعد از اینکه پنالتی ات را به تیرک زدی، آیا از اینکه کسی شخصاً تو را سرزنش نکرد آرامش پیدا کردی؟
"در تیم هیچ اتهامی بین ما وجود نداشت. من خودم را بیشتر مقصر می دانستم. اما فکر نمی کنم پنالتی ام بد بوده باشد. پتر چک فقط در دروازه واکنش بسیار خوبی نشان داد و توپ را به تیرک دروازه زد. من باید این را قبول کنم، هر چند سخت باشد. زدن ضربه در یک فینال بزرگ، در استادیوم خودت، مقابل جایگاه جنوبی... هنوز هم می توانم چهره هواداران را ببینم."

 

آمار پس از 120 دقیقه گویای همه چیز است: 35-12 در شوت، 20-1 در کرنر، 61٪ مالکیت برای شما. شما حتی د پنالتی ها هم 3-1 پیش بودید...
بازی در خانه واقعاً به ما کمک کرد. شما می توانید آن را در بازی ببینید. کار سختی برای چلسی بود. سال ها بعد، من با فرانک لمپارد و خوان ماتا در مورد بازی صحبت کردم. آنها به من گفتند که واقعا فکر نمی کردند و درک نمی کردند که چگونه جام را برده اند. برای من و اکثر هم تیمی هایم، این بزرگترین شکست دوران حرفه ای مان بود. احساس می کردیم که یک دستمان روی جام است، شایدم بیشتر، اما بعد از آن از دستش دادیم.در آخرین لحظه."

 

کارل هاینز رومنیگه بعد از بازی گفت که این باخت بدتر از شکست برابر منچستر در سال 1999 بود. چقدر طول کشید تا با آن کنار بیایید؟
"در تعطیلات بعد از یورو، به سختی می‌توانستم صبر کنم تا فصل دوباره شروع شود. می‌خواستم با این تیم که تقویت شده بود همه چیز را ببرم. می‌توانستید انگیزه باورنکردنی را در تک تک ما احساس کنید. به یاد دارم که قبل از شکست 4-0 بارسلونا در نیمه نهایی با فرانک [ریبری] و آرین [روبن] صحبت کردم و به همدیگر انگیزه دادیم. ما یک گروه برادری واقعی بودیم."

 

یوپ هاینکس گفته بود که بین شما مکالمات زیادی انجام میشد. او در آن زمان چقدر برای شما مهم بود؟
"خیلی ، اما فقط من تنها نبودم. او قبلاً به عنوان یک بازیکن و یک مربی دستاوردهای زیادی کسب کرده بود - شما به طور خاصی به چنین افرادی گوش می دهید. اما چیزی که من را مجذوب کرد این بود که چگونه او به عنوان یک مربی بعد از سال 2012 پیشرفت کرد. او همه بازیکنان، از جمله بازیکنان روی نیمکت، و هواداران را در اختیارش داشت. می‌توانستی احساس کنی که او واقعاً از این کار لذت می‌برد. او همچنین یک بار به من گفت که آن فصل بهترین زمان دوران حرفه‌ای او بود. دوست داشت با ما کار کند. و برای ما هم همینطور بود. او برای ما مثل یک پدر بود."

 

و شما در فصل 2012-13 در زمین غیرقابل توقف بودین و سه گانه تاریخی به دست آوردین.
"ما در لیگ خودمان به سادگی بهترین بودیم. و چیزی که من دوست دارم این است که ما این موفقیت را با DNA بایرن کسب کردیم ، با بازیکنان زیادی که از رده های جوانان آمده بودند. اما باید به فردی مانند کلودیو پیزارو نیز اشاره کنم. او همیشه با بایرن زندگی می کرد."

 

آیا موفقیت در فصل سه گانه و جام جهانی 2014 بدون اتفاقات 2012 ممکن بود؟
"گفتنش سخت است. من شخصا معتقدم که اساس سال های 2013 و 2014 را شکست در سال 2012 شکل داد. بعد از آن اتفاق ما  از هر نظر تیم کاملتری شدیم . و موفقیت سال 2013 قدرت زیادی برای جام جهانی 2014 به ما داد. هیچ‌وقت در دوران حرفه‌ای ام چیزی را ساده بدست نیاوردم. همیشه باید برای آن کاری انجام می‌دادم. اشتفان بکن‌باوئر، مربی زیر 17 سال من در بایرن، یک بار به من گفت: "مطمئنا همیشه انتخاب راه آسان‌تر، آسان‌تر است. اما گاهی اوقات بهتر است مسیر سخت را انتخاب کنید.' من همیشه این جمله را در سر داشتم، افتخار می کنم که مسیرم را با بایرن در پیش گرفتم، با هم پیشرفت کردیم تا قبل از فصل بتوانیم بگوییم هدف ما قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا بود، در چهار سال سه بار به فینال رسیدیم. چیز خاصی در آن سال ها اتفاق افتاد و من خوشحالم که بخشی از آن بودم."

منبع
برچسب ها: باستین شواین اشتایگر چلسی لیگ قهرمانان اروپا
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام نمایید.